8.6 C
Slovakia
piatok, 29 marca, 2024
spot_img
FestivalyHradby Samoty klopú na dvere - Nekonvenčnosť, experiment a umenie vo svojich...

Hradby Samoty klopú na dvere – Nekonvenčnosť, experiment a umenie vo svojich hraničných podobách

autor: Radoslav Lakoštík

Festival Hradby Samoty klope na dvere. Už prvý júlový víkend vdýchne život ožívajúcemu kaštieľu v Moravanoch nad Váhom. Nekonvenčnosť, experiment a umenie vo svojich hraničných podobách: o tom je program festivalu Hradby Samoty, ktorý svojou dramaturgiou, kontinuálnou tradíciou a výberom konania nemá zďaleka nielen na domácej scéne konkurenciu. O všetkom svedčí bohaté medzinárodné obsadenie a väčšmi aj medzinárodné zloženie publika.

Tento rok sa organizátorom (s ohľadom na ostatné ročníky) podarilo festival najmarkantnejšie preklopiť smerom k otvorenému umeleckému happeningu bez hraníc. Nie je to len hudba, ktorá je síce stále hlavným „artiklom,“ ale rovnako zásadným začínajú byť pre festival multimediálne prepojenia. Videomaping, performance, výstavy, čítačky, workshop, prednášky, či premietanie filmov otvárajú festival širokým možnostiam a návodom na použitie.

Začnime hudbou. Zo zahraničných mien spomeňme účasť projektu Brighter Death Now švédskeho producenta Rogera Karmanika zameraného predovšetkým na death industrial, power electronics, noise, dark ambient a experimentálnu hudbu. Veľmi pozoruhodný bude aj projekt Death in Rome, ktorý si na paškál berie mainstreamovú pop music  a prerába jej hity do kontrastných neofolkových verzií plných netušených významov. Špeciálne pre festival Hradby Samoty prisľúbili aj slovenský(!) repertoár  hitov. Zaujímavým zahraničným hosťom budú aj poľskí ARRM. Za projektom ARRM stojí gitarista black metalovej kapely Furia, Artur Rumiński. S hypnotickým upokojujúcim a psychedelicko-dronovým projektom sa im podarilo účinkovať aj na veľkých európskych festivaloch ako sú Brutal Assault, či poľský OFF.

Death In Rome feat Niel Mitra – Firestarter

Z domácich respektíve medzinárodných projektov bude stáť za pozornosť Shibuya Motors pod vedením Mira Tótha a Slava Krekoviča. Extrémna smrť noisu, disonantného saxofónu, spolu s dvojicou bubeníkov a personálnym prepojením na také mená ako Merzbow(!) či The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble. „Hlukovo, fyzicky a rýchlosťou hudby je to nad limitom a stačí mať pár koncertov do roka“, hovorí o skupine sám Miro Tóth. Špeciálnym zážitkom bude aj plunderfonický magnum opus Jakuba Pišeka – Turbosmapler. Epileptický mix bezodnej studnice samplov v juxtapozícii, prekonávajúcej všetku bujarú predstavivosť. Odmenou bude zaručená turbozábava. Aspoň zmienkou spomeňme oceňovaný metalovo/“jazzovo“/experimetnálny projekt Michala Jahodu  Black Hole Constelation, ktorý vystúpi v novej zostave s Herbertom von Krochmelom (efekty a experimentálne nástroje) a v spolupráci s Nano VJs, noisovú zbesilosť multimediálneho umelca Ľubomíra Panáka s neprekonateľným názvom Vrtačky po desáte hodině, či bratislavský synthwave/retro kolektív Nightcall.

Black Hole Constellation – Údenie mäsa

Už stálicou na Hradbách Samoty bude skupina Nano VJ’s.  Nano VJ’s  „ je skupina vizuálnych umelcov, animátorov, svetelných dizajnérov, vjov a kóderov, ktorá realizovala historicky prvý maping na Slovensku“. Aj tento rok sa postarajú spolu so Samayelom o na mieru ušitý videomaping moravianskeho kaštieľa. V podobe inštalácie „Kôň“ si pripomenieme jedno z najvýraznejších mien slovenského experimentálneho, vizuálneho či performatívneho umenia 20. storočia zosnulého Milana Adamčiaka. K výrazným vystavujúcim menám sa pridá predstaviteľ neoexpresionizmu či tzv. „novej maľby“ Laco Teren. Hoci nemenej  zaujímavo môžu vyznieť diela nasledujúcich umelcov, aspoň slovom spomeňme Laca Sirku, Jaroslava Kišu či režiséra aktuálneho klipu Preloलiť vlny, Andreja Kolenčíka, pre skupinu Čisté tvary.

Organizátori naplno využijú aj potenciál miesta, v ktorom festival naberie špecifické kontúry. Moravany nad Váhom sú jedným z mála a zároveň najvýznamnejším paleolitickým náleziskom na území Slovenska. Pri tejto príležitosti bude pod záštitou trnavských pamiatkárov usporiadaná prednáška na tému: Paleolit a Moravianska venuša. Bohatý program zahŕňa aj premietanie filmov medzinárodného festivalu animovaného filmu Anča Fest, v selekciách Anička v Mordore a Best Of Fest Anča. Sprievodný program budú dopĺňať komentované obhliadky kaštieľa a workshopy venované hrdelnému (resp. polyfonickému) spevu, výtvarnej technike linorytu a špeciálne literatúre bude venovaný taktiež jeden z workshopov.

Či sme na niečo zabudli? Veru nie, len sme v bohatosti programu stihli načrtnúť základné súradnice a mená, ktoré sa nám v tejto chvíli zdali zaujímavé. O prekvapenia určite nebude núdza. 

Hradby Samoty – Teaser 2019

spot_img