8.6 C
Slovakia
štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img
FestivalyREWIRE - festival, na ktorom sa stretáva starý a nový zvuk

REWIRE – festival, na ktorom sa stretáva starý a nový zvuk

2109_1200_.pngsocial

Sedem miest na hranie, z toho dva chrámy, jeden galerijný priestor, jeden divadelný komplex, jedna pamiatková a jedna industriálna budova, a iba jeden klub. Rewire je viac než len hudobným festivalom.

Holandský Haag bude medzi 31. marcom a 2. aprílom hostiť unikátne podujatie REWIRE. Každoročne sem prichádzajú fanúšikovia inteligentnej elektronickej hudby aj multižánrového rozsahu. Organizátori tvrdia, že ich v hudbe bariéry nezaujímajú a radšej namiesto toho rozličné žánre premosťujú. Preto v luteránskom kostole zahrá vychádzajúca hviezda poľského jazzu Winter Zimpel, v známom klube Paard van Troje odohrajú koncert Swans, Slowdive, Arca & Jesse Kanda, Jeff Mills & Tony Allen či Barry Burns z Mogwai s novým projektom SUMS, a v industriálnom priestore The Grey Space sa predstaví domáca elektronická scéna.

Festival REWIRE má bohatý program, vybrať si z neho dá poriadny kus práce, pretože za tie tri dni ponúka omnoho viac než človek môže reálne stihnúť. Naša redakcia prináša tipy, ktoré rozhodne stoja za to:

01) Kanaďan Daniel Lanois produkoval také mená ako Bob Dylan, Peter Gabriel či Neil Yong. No okrem produkcie sa venuje aj vlastnej sólovej dráhe, ktorá je nesmierne zaujímavá. Doteraz vydal deväť albumov a tie sa stali vyhľadávané medzi zberateľmi zvukovej blaženosti. Daniel patrí k najzaujímavejším hráčom na steel gitaru. Vo svojej hre spája ambientné prvky s expresívnymi melódiami. Na festivale sa predstaví v sólovom výstupe.

Daniel Lanois – Satie

02) Spojenie dvoch legiend pochádzajúcich z rozličných žánrov vlastne vystihuje zmysel a koncepciu festivalu REWIRE. Zakladateľ žánru Detroit techno Jeff Mills a priekopník afrobeatu Tony Allen sa stretli v spoločnom projekte, ktorý má zmysel hlavne naživo. Spojenie dvoch rozličných osobností, rôznych názorov na umenie, ale spoločný pohľad na kreativitu. Diváci tak dostanú hodinu trvajúcu jazdu po africko-amerických komplementárnych rytmov.

Jeff Mills & Tony Allen – live 2016

03) Holandská scéna je nesmierne zaujímavá a rozmanitá. Ak by sme však mali vybrať iba jeden objekt, tak sa prikláňame k formácii S.T. Cordell. V tejto skupine pôsobia piati nadaní inštrumentalisti, ktorí menia živé hranie na improvizované zvukové divadlo. Zvukovo to zapadá ku krautrockovým Neu! či psychedelickej skupine Can, ale s dôrazom na vlastný groove.

S.T. Cordell – Europa Reunion

04) Newyorčan Jace Clayton prinesie projekt Julius Eastman Memorial Dinner, v ktorom vzdá úctu svojmu krajanovi. Afroamerický skladateľ minimalizmu Julius Eastman zomrel pred sedemnástimi rokmi, ale jeho hudba stále provokuje. Eastman do tvorby vnášal ostré politické názory, ktoré stierali rozdiel medzi dedičstvom Martina Luthera Kinga a Malcolma X. Jace nie je rovnakým búrlivákom, hoci sa stal neúnavným propagátorom černošského umenia.

Julius Eastman – Evil Nigger

05) Nakoniec predsa ešte jedno meno z Holandska. Organizátori festivalu sa snažia prinášať nielen súčasnú zvukovú podobu elektronickej scény, ale chcú oboznámiť návštevníkov aj s muzikantmi, ktorí formovali jej radikálnu podobu ešte pred nástupom vlny techno music, housu a podobných žánrov. Takýmto menom bude tento rok kultová legenda The Chi Factory, ktorá sa po mnohých rokoch opäť vracia na scénu. Zoskupenie z Rotterdamu, okolo multiinštrumentalistu Hanya van Oosteroma, patrilo k prvým európskym zostavám hrajúcich naživo ambient.

The Chi Factory – Hopi

spot_img