8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 apríla, 2024
spot_img
ÚvodČlánkyNajlepšie albumy redakcie MusicPress za rok 2019
spot_img

Najlepšie albumy redakcie MusicPress za rok 2019

Čo sme počúvali v roku 2019 Musicpress.sk
Čo sme počúvali v roku 2019 Musicpress.sk

Vznik novej a kvalitnej hudby neustále sledujeme a reflektujeme. Redakcia MusicPress vám prináša výber najlepších albumov za rok 2019.

V neúprosnej konkurencií neostáva žiadna iná možnosť, ako spraviť delenie na domácu a zahraničnú tvorbu. Tá domáca – mám pocit – je každým rokom vitálnejšia a to hneď na viacerých frontoch. Aj preto jej treba venovať špeciálny priestor.

Gitarista, skladateľ a experimentátor Dávid Kollár nekončiacimi spoluprácami (Steven Wilson, Eric Truffaz, No Man, Marco Minnemann…) rovnako ako sólovým albumom Sculpting in Time len potvrdil, že je pevne etablovaným menom na svetovej scéne. Sculpting in Time je ďalším albumom s nezameniteľným rukopisom a to je pri inštrumentalistovi ako je Kollár azda tá najväčšia pochvala a devíza.

Nečudo, že svet pokukuje aj po Kataríne Málikovej. Nebojácne vykročenie z pohodlnej pozície „folkovej“ speváčky na súčasnom albume. Postalgia ukazuje silu jej prirodzenej muzikality a neskrývanej úprimnosti, tentokrát v háve dominantnej elektroniky.

V extrémnom metale jednoznačne strhli na seba najviac pozornosti Ceremony of Silence s albumom Oútis, ktorých vyšiel pod značkou amerického labelu Willowtip Records. Odvážne a strhujúce dielo plné zvratov ale prekvapivo aj chytľavých melodických pasáží.

Veľkou studnicou nezávislej hudobnej produkcie bol (nielen) tento rok východ Slovenska. Punkovo-industriálne Duo Fara zaujalo albumom Továreň na odpadky, ktorý so sympatickou naivitou v hudbe aj textoch trefne komentuje stokrát zažité. Továreň na odpadky je silne ľudský album, s ktorým sa dá okamžite stotožniť.

Pojem Raptor Koch workoholizmom neprestáva udivovať. V roku 2019 však zaujala jeho „vážna“ povedzme solídna poloha na výbornom inštrumentálnom albume Horehlav.

Za zmienku okrem iných určite stojí aj „hocičo“ – metal s vlastnou tvárou. Album Imitation nekonvenčne pomenovanej skupiny v13ault pochádza z dielne ďalšieho neúnavného harcovníka Ivana Babilonského (Obliterate, Stabbed).

Vo svete sa toho prirodzene udialo mnoho, avšak tento rok bol pre mňa v znamení jedného objavu, ktorý sa ukázal ako rozdielový „hráč“. Všetky albumy pridávam bez poradia s výnimkou albumu Nest belgickej skupiny Brutus. Nežná brutalita, neuveriteľný hlasový fond a prirodzená chytľavosť všetkých piesní od začiatku až po koniec. Je fantastické byť pri zrode súčasnej hviezdy.

O ostatných albumoch sa toho napísalo celkom dosť. Aj keď si myslím, že najočakávanejší album dekády Fear Inoculum je možno najslabší v diskografií Tool, stále patrí k najlepším albumom vo nespútanej voľnomyšlienkarskej vetve tvrdej gitarovej hudby za rok 2019. Opeth rovnako so svojím In Cauda Venenum opakujú zaužívaný vzorec, avšak v ich ponímaní nestrácajú nič na špičkovej kvalite.

Za zmienku stojí aj zaujímavá poľská partia Trupa Trupa a ich album Of The Sun. Možno aj preto, že Trupa Trupa v rebríčkoch top albumov (možno) tak skoro nenájdete. Hravá gitarová alternatíva nasiaknutá duchom britskej hudby je výborný tip ako si rozšíriť obzory. INUS a ich Western Spaghettification je čerešničkou na zozname. Zaručene to najšialenejšie čo hudba roku 2019 svetu dala. Odporúčam aj s vizuálnym stvárnením skladby Time is a Person.

Cult of Luna mi dali s posluchom A Down To Fear zabrať a tak je to správe. Viacvrstevné dielo, ktoré u mňa osobne až časom začalo odhaľovať svoj potenciál. V prípade japonských Mono tu platí do bodky to, čo so Švédmi Opeth. Autorský koncept neprekvapí, obsah však ťahá do seba všetko ako oko čiernej diery.

výber Radoslava Lakoštíka – domáca scéna

Dávid Kollár – Sculpting in Time

Katarína Máliková – Postalgia

Ceremony of Silence – Oútis

Fara – Továreň na odpadky

v13ault – Imitation

Raptor Koch – Horehlav

výber Radoslava Lakoštíka – zahraničná scéna

Brutus – Nest

Tool – Fear Inoculum

Opeth – In Cauda Venenum

Trupa Trupa – Of The Sun

INUS – Western Spaghettification

Cult of Luna – A Down To Fear

Mono – Nowhere, Now Here

výber Adama Škoppa:

Katarína Máliková – Postalgia

Prečo by medzi najlepšími albumami roku 2019 nemohla obstáť nahrávka slovenského interpreta? Postalgia od Kataríny Málikovej je dôkazom toho, že môže. Odklon od artového folku, word music a osobitosti lesnej víly k 70-tkovému synth popu s odvážnymi autorskými textami ženy, ktorá Postalgiu popisuje ako „jemnú, zahmlenú no veľmi silnú spomienku na niečo, čo sa nestalo. Objavuje temné zákutia ženskej duše, efemérnosť romantických vzťahov, minulosť a nuansy detských spomienok, ktoré nás celý život sprevádzajú a ovplyvňujú.“

Tu si môžete prečítať recenziu.

PJ Harvey – All About Eve (soundtrack)

Anglická hudobníčka PJ Harvay ponúkla svoju umeleckú ruku, podieľať sa hudobne na divadelnej hre All About Eve. Dramaticky jemná a pochmúrne pokojná atmosféra doplnená hlasmi Lily James a Gillian Anderson vytvorili mrazivý príbeh pre uši o intrigách a túžbe o sláve.

Tu si môžete prečítať recenziu.

Lana Del Rey – Norman Fucking Rockwell!

Princezná melanchólie vydala v roku 2019 americký opus pre temný vek. 10-minútový epický song Venice Bitch je zaradený medzi najlepšie skladby tohto roka. Lana Del Rey je ako novodobý hudobný Andy Warhol. Ovplyvňuje sa komerčným umením, pričom sa inšpiruje veľkomestskou kultúrou (americkou) a jej hudobnými prejavmi, ktoré si sama prispôsobuje do noir-ovej podoby.

Tu si môžete prečítať recenziu.

FKA Twigs – Magdalene

Magdalene je koncentrované album. Jemnosť a krehkosť sú ako najsilnejšie zručnosti pri tvorbe tejto odhaľujúcej nahrávky. Panoramatická hudba obohatená o erotické a neurotické texty potvrdzujú nevyhnutnú jedinečnosť anglickej speváčky. Sexualita, slobodná vôľa a determinizmus charakterizujú ducha Magdalene.

Thom Yorke – Anima

Surrealistický multimediálny projekt vytvorený s abstraktných zvukov vyprodukoval v roku 2019 frontman skupiny Radiohead. Dystopické songy s transcendentálnou formou tvoria niekoľkovrstvové plochy najdetailnejších a myšlienok a zvukov. Thom ponúka tak poslucháčom svoj dekadentný príbeh života doplnený filozofickými úvahami.

Tu si môžete prečítať recenziu.

Thom Yorke – Suspiria Limited Edition Unreleased Material (soundtrack)

Remake hororového filmu Suspiria z roku 1977 od Daria Argenta dostal v roku 2018 novú artovú podobu zameranú na iné aspekty vyjadrenia príbehu. Na Oscara a Grammy nominovaný song Suspirium je jedným z najlepších filmových songov vôbec. V roku 2019 bola k základnému soundtracku Suspiria vydaná limitovaná edícia „nepoužitého“ materiálu. Bez Thoma Yorka by Suspiria nebola Suspiriou. Je to nechutné, drásajúce a šialené.

Ludovico Einaudi – Seven Days Walking (boxset)

Konzistentný projekt tvorený zo 7 častí je dielom talianskeho klaviristu Ludovica Einaudiho. Jeho hudba je typická pre klavírny pop. Prelínajúce sa songy vytvárajú čarovne hudobný svet, ktorý nepotrebuje texty, aby vyjadril svoju podstatu. Kto pozná tvorbu Ludovica Einaudiho vie, že živé prevedenie jeho hudby je silno návykové.

Michael Kiwanuka – Kiwanuka

Hudbu Michaela Kiwanuka možno zaškatuľkovať ako indie-folk rock. Tretie album s jednoduchým názvom Kiwanuka, ktorý rozpustí každé hudobné srdce je zvukovo inštrumentálne, nadčasové a moderné s príjemným vokálom speváka. Je na tom niečo tak zvláštne minulé, že to je až nové. Hudobne organická terapia pre novú dobu a jeden z najlepších albumov v roku 2019.

Nick Cave And The Bad Seeds – Ghosteen

V tomto roku mnohé rebríčky najlepších albumov obsadila prvé miesta nahrávka Ghosteen od austrálskej skupiny Nick Cave and The Bad Seeds. Sedemnáste album je skutočným šperkom. Prvá časť obsahujúca osem songov je charakterizovaná ako „deti“, pričom posledné 3 songy ako „ich rodičia“. Ghosteen je záverečná časť trilógie albumov, ktorá začala Push The Sky Away (2013). Je to náhľad do zármutku a zmyselného smútku bez zmyslu.

Solange – When I Get Home

Sestra slávnejšej speváčky vôbec nerieši, prečo jej sestra je slávnejšia ako ona. A vlastne ani nemá prečo. Jej štvrtý album skúmajúci rodné mesto Houston v Texase nadväzuje na jej predchádzajúcu (vynikajúcu) nahrávku A Seat At The Table. Hudobne je to prelínajúce žánrami R&B, jazz, psychedelic soul, funk, hip-hop alebo new-age-trap. Celý audiovizuálny koncept pôsobí spontánne a zároveň úmyselne. Má svoj smer a nikdy sa nestratí aj napriek tomu, že výrazne experimentuje. Je to až odborné, kurátorské a esteticky oslňujúce, mimoriadne choreograficky intelektuálne či zvukovo dobrodružné. A preto si zaslúži miesto medzi najlepšími albumami za rok 2019, čo jej môže jej slávna sestra len a len závidieť.

Odporúčanie redaktora: Jenny Hval – The Practice of Love, SebastiAn – Thirst (recenziu si môžete tu prečítať)

výber Mateja Feldbauera:

Rammstein – Untitled

The Who – Who

Martin Geišberg a Daniel Špiner – Na modrej planéte

MC Gey – Epizoda 2

Tyler, the creator – Igor

Logic – Confessions of a dangerous mind

výber Erika Hajtmáneka:

Chris Potter – Circuits

Slipknot – We Are not Your Kind

Korn – The Nothing

Lettuce – Elevate

Adam Deitch Quartet – Egyptian Secrets

Nick Cave & the Bad Seeds – Ghosteen

Robert Glasper – Fuck Yo Feelings

Brownswood recordings – Sunny side up (kompilace nové australské scény v Melbourne)

Alfa mist – Structuralism

Brad Mehldau – Finding Gabriel

výber Martina Saksu:

Evergrey – The Atlantic

Dream Theater– Distance over Time

Devin Townsend– Empath

Myrath– Shehili

Eluveitie– Ategnatos

Turilli / Lione Rhapsody – Zero Gravity (Rebirth and Evolution)

Tool – Fear Inoculum

Opeth  – In Cauda Venenum

Leprous  – Pitfalls

Blind Guardian Twilight Orchestra – Legacy of the Dark Lands

výber Patrika Šeda:

Gideon – Out of control

Counterparts – Nothing left to love

Holding Patterns – Endless

Knocked Loose – A different shade of blue

American Football – LP3

Pedro the Lion – Phoenix

Tripsitter – The other side of sadness

Local Natives – Violet street

Jordan Rakei – Origin

Jeromes Dream – LP

výber Márie Liškovej:

James Blake – Assume  Form

FKA Twigs – MAGDALENE

Nick Cave and the bad seeds – Ghosteen

Slowthai – Nothing great about Britain

Black midi – Schlagenheim

Lana del rey – Norman fucking Rockwell

Gleb – Gauč storytelling

P/\ST – Expedice do vnitrobloku

Vampire Weekend –Father of the bride

Edúv Syn – Karel Gott je mŕtvy keď hralo rádio

výber Davida Majerského:

JPEGMAFIA – All My Heroes Are Cornballs

Vulpeck – Live at Madison Square Garden

The Specials – Encore

Katarína Máliková – Postalgia

Ultrazvuk – Ultrazvuk

Dukla – Ikea / EP

White Place – Room

Gleb – Gauč Storytelling

Isobutane  –  Do Machines Dream?

Walter Schnitzelsson – Sugar kids won’t stop screaming

výber Daniela Heviera ml.

Hildur Guðnadóttir – Chernobyl Soundtrack

The Comet Is Coming – The Afterlife

Aldous Harding – Designer

Sudan Archives – Athena

KOKOKO! – Fongola

Beirut – Gallipoli

Katarína Máliková  – Postalgia

Lankum – The Livelong Day

Hania Rani – Esja

Jób – MMXIX (EP)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img