8.6 C
Slovakia
štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img
ÚvodNovinkyŽivot a legenda patrónky hudby svätej Cecílie
spot_img

Život a legenda patrónky hudby svätej Cecílie

Príbeh svätej Cecílie sa pravdepodobne datuje do tretieho storočia. Pochádzala zo vznešenej rodiny a už v mladom veku sa zaviazala sľubom čistoty. Na kresťanskú vieru obrátila aj svojho manžela Valeriána a zvyšok rodiny a priateľov.

V dobách, kedy Rímska ríša tvrdo potláčala kresťanské učenie a za hlásenie k nemu hrozila smrť. Mnohí ranní kresťania boli umučení a krutému osudu sa nevyhla ani Cecília a jej blízki. Spočiatku nebola spájaná s hudbou. Až o tisíc rokov neskôr ju maliari začali znázorňovať s hudobnými nástrojmi. Veľmi často sa objavuje po boku anjelského posla hrajúceho na lutnu, ktorého sprevádza na organe, resp. na predchodcu organu – portatívu. 

Za svoju patrónku si ju vzali hudobníci aj výrobcovia nástrojov. Na výročných zhromaždeniach speváckych a hudobných spolkov zasvätených sv. Cecílie sa okrem hrania konali aj charitatívne zbierky.

Podľa mena patrónky a svätice sa nazvalo hnutie za reformu cirkevnej hudby v krajinách nemeckej proveniencie. Tzv. ceciliazmus sa datoval na 19. storočie a jeho hlavnou úlohou bolo prinavrátiť dôležitosti gregoriánskym chorálom a duchovnej hudbe. Nadviazali tak na stáročia vyjadrenú úctu, ktorú vzývali napríklad Henry Purcell, John Blow, G. F. Händel či Jan Dismas Zelenka.

Tento významný predstaviteľ vrcholného hudobného baroka skomponoval Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1, pre 4 sólistov, zbor a orchester. Zelenka ju zložil počas jeho pracovného pobytu v Drážďanoch a venoval ju nielen Cecílii, ale aj poľskému kráľovi Augustovi II.

Jan Dismas Zelenka – Missa Sanctae Caeciliae

Premiéra sa odohrala v roku 1711 a na stanovený sviatok svätej Cecílie – 22. novembra. Omša od Zelenku zaznie v štyroch slovenských mestách. Séria štyroch koncertov začala 18. novembra a skončí na symbolický dátum 22. novembra v bratislavskej Koncertnej sieni Klarisky. Interpretované súborom špecializujúcim sa na starú hudbu Musica aeterna.

Ako podotkli organizátori z občianskeho združenia Musica aeterna: „Cieľom projektu je nadviazať na výnimočnú hudobnú udalosť roka, kedy boli pravidelné honosné oslavy sviatku sv. Cecílie.“ Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img