8.6 C
Slovakia
štvrtok, 28 marca, 2024
spot_img
ÚvodReportyAj tieto skladby nás sprevádzali na REWIRE 2018
spot_img

Aj tieto skladby nás sprevádzali na REWIRE 2018

Festival experimentálnej hudby REWIRE, ktorý sa konal 6. 8. apríla v holandskom Haagu, ponúkol veľa inšpiratívnej hudby a nezabudnuteľných okamžikov.

Väčšinu vystúpení treba vnímať v celku, ale predsa len sme si najviac obľúbili týchto päť piesní, ktoré vám teraz priblížime.

James Holden & The Animal Spirits Each Moment Like The First Experimental

Trojtónový motív v piesni Each Moment Like The First neustále naberá na intenzite a rôzne variuje. Cítiť v ňom vplyv blízkeho východu, veď James Holden nahral album The Animal Spirits, z ktorého pochádza aj táto skladba, s marockými muzikantmi. Bývalý matematik využíva svoje teoretické znalosti z tohto oboru aj v praxi pri generovaní zvuku a robí to viac než dobre. Pri prelínanie syntetizátorových plôch s arabskými stupnicami využíva aj jazzové postupy a rytmickú diferenciáciu progresívneho rocku. Takto nejako zneli hippies, keď prichádzali do Maroka, alebo americkí jazzmeni na návšteve v Egypte.

Fatima Al Qadiri – Spiral

Arabský a európsky svet nemusí na seba pozerať iba s nenávisťou a opovrhnutím, ale postupnými krokmi sa k sebe približovať a zbližovať. Snaží sa o to kuvajtská producentka Fatima Al Qadiri, ktorá musela po okupácii svojej krajiny irackou armádou, utiecť do New Yorku. Z pocitov frustrácie, znechutenia a žiaľu, vznikla potreba vyrozprávať svoj príbeh vystupňovaný aj na aktuálnom projekte Ja7eem. Rytmus v piesni Spiral má pripomínať bombové nálety, hovorené slovo zase imánov a kazateľov. Stiesnenú atmosféru ešte násobia vysamplované zvuky.

Daniel O´Sullivan and Dream Lion Ensemble – Apocryphonium

V záplave hlukových náletov na koncertoch REWIRE sme prišli na chuť obyčajnému psychedelickému pesničkárstvu. Koncert Daniela O´Sullivana mal skvelú pomiešanú dramaturgiu: experiment a pesničky. Výborný koncertný set zavŕšila skladba Apocryphonium z albumu Veld. Hravá klavírna linka poskakovala na dvoch tónoch a jeho harmonických obmenách. V minimalistickej repetícii sa to všelijako zamotávalo a tempo zrýchľovalo s nástupom dychovej sekcie. Zahrané s takou brutálnou delikátnosťou, že išlo o jeden z najkrajších okamžikov celého festivalu.

Panda Bear – Part of the Math

Člen kultových Animal Collective sa do Haagu vrátil so svojím sólovým projektom Panda Bear. EP platňa Noah Lennox je pokračovaním toho, čo hudobník začal robiť už vo svojej domovskej kapele. Surový a frenetický dub daný do piesňovej formy. Spieval v rôznych podobách, raz to pripomenulo Briana Wilsona, ale ešte viac Syda Barretta. Aranžované v brutálnom elektronickom opare. Tam, kde skončili dobové možnosti albumu Pet Sound, tam súčasné elektronické vymoženosti posúvajú psychedeliku Panda Beara do ďalekých horizontov.

https://www.youtube.com/watch?v=4GGimxSvmoE

UUUU – Boots with Wings

Čo vznikne zo stretnutia hudobníkov zo skupiny Wire a bývalých členov skupiny Coil? Post punková avantgarda reznutá industriálom a noise. Poslucháčovi zostáva iba dať si na seba neoprén a skočiť, nehľadiac na to, aká je pred ním hĺbka. Edvard Graham Lewis, Valentina Magaletti, Matthew Simms a Thighpaulsandra robia skvelú muziku a skvelá je aj pieseň Boots with Wings, kde pulzujúca basová linka naráža na šumy a noise zvuky. Náznak melódie sa stráca, vzniká a opäť zaniká.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img