8.6 C
Slovakia
utorok, 4 októbra, 2022
spot_img

Samuel Tomeček – Nespím

Tomecek_NespimCD

Koncom roka 2015 uzrel svetlo sveta nový album Samuela Tomečka s názvom Nespím. Samuel prispel ku svojim dvom predošlým “štúdiovkám“ (Mladý a drzý, 2005, Ako v nirváne, 2009) už tretím albumom. Nájdeme na ňom známejšie skladby ako Legíny či Nespím, ale aj niektoré staršie nahrávky. Vznikal priebežne štyri roky a spolupracovalo na ňom viacero umelcov. 

Album tvorí 11 pôvodných skladieb plus dve bonusové covery hitov Jaj, Zuzka, Zuzička a Ain´t No Sunshine. Bol nahrávaný v štúdiách Fair Play Music a Littlebeat. Hudobne sa okrem Samuela pričinili o jeho vznik Martin Šrámek a Samuel Kovács, ale objavujú sa tu aj mená ako Mišo Biely, Andrej Škrovina a ďalší. Textami, ak nerátam samotného speváka, prispeli najmä Samuel Kovács, Katka Ščevlíková, Veronika Černá,  Rakby a Vlado Krausz. Okrem stálej zostavy hudobníkov, s ktorými Samuel aj vystupuje (Samuel Kovács, Miroslav Gazík, Teo Skovay), sa na albume podieľalo aj veľa hosťujúcich umelcov ako Igor Kmeťo ml., Andrej Hruška, Filip Hittrich, Juraj Raši,  Daniela Tomášová a iní.

V skladbách sa Samuel pohybuje na pôde viacerých hudobných štýlov, čím sa album nedá jednoznačne zaradiť. Úvodné Nespím Generation sú v štýle funky, pomiešanom s elektronikou. Tanečný rytmus, dominantná basová linka a zapamätateľný refrén sú to, čo skladby spája.

Samuel Tomeček – Nespím

Embrance me, siedma skladba albumu, je najviac ovplyvnená elektronickou hudbou, čím sa Samuel vzďaľuje od svojich bežných polôh. Túto skladbu hodnotím ako jednu z najzaujímavejších a rozhodne najoriginálnejších. Pre mňa konečne vydarený pokus o niečo iné. Text v angličtine je len plusom, vďaka ktorému má skladba väčší potenciál uspieť aj u zahraničných poslucháčov. V anglickom jazyku sú ešte skladby Fallen out Lights. Obe začínajú pomalým klavírom, sprevádzajúcim spev a rozbiehajú sa smerom k refrénu, v ktorom naberajú rockovejší charakter. Práve táto poloha spevu Samovi pristane, aj keď samotné skladby sa mi nezdajú ničím výnimočné a “nové“.  Najznámejšou z albumu je jednoznačne skladba Legíny, pretože vyšla s videoklipom ešte v lete 2014. Svedčia o tom aj videnia na kanáli YT, ktoré presiahli 1,2 milióna. Skladbu by som zaradila do kategórie letných songov s chytľavým refrénom, no s “naivným teenagerským“ textom z pera Samuela a rapera Suverena. Na druhej strane, práve vďaka textu a jednoduchej melódii sa stala skladba u ľudí celkom populárnou a mohli sme ju počuť znieť z každej strany. V podobnom duchu sa nesie i skladba Nech sa darí, ktorá bola vypustená do éteru aj s klipom len nedávno. Pôvodnú verziu naspieval presnejšie “narapoval“ SuverenoSamuelov hlas sa objavil len v refréne. Na tomto CD však nájdeme novšiu, mierne prearanžovanú verziu, ktorú naspieval Samuel. Suvereno si tu hosťuje len krátkym featuringom. Osobne sa mi viac páči práve táto verzia, pretože je o čosi pomalšia a hudobne viac ladí s textom. Je to ale samozrejme otázka vkusu.

Samuel & Suvereno – Legíny

slnkorec300x300Samuel vsadil aj na istotu a na album zaradil dva notoricky známe “hity“. Klasika Františka Krištofa Veselého Jaj Zuzka, Zuzička sa v Samovom podaní objavuje na albume v úplne novom šate. V tejto vynovenej verzii sa spája swing s housom a dominuje tu najmä elektrická gitara. Inováciou je aj použitie nástroja kazoo v refréne, vďaka ktorému naberá skladba iný rozmer. Za mňa veľké plus  tejto “novinke“. Album uzatvára celosvetovo známa skladba Ain´t no sunshine Billyho Withersa. Nové aranžmán spočíva najmä vo využití cajona a perkusií, ktoré vdychujú skladbe exotickejší nádych. Kladne hodnotím aj gitarové sólo a myslím si, že práve inštrumentálne sóla sú to, čo na albume značne absentuje. Spevák mohol častejšie využiť práve sólové nástrojové pasáže, čím by vyvážil niektoré dlhšie textové časti. Po textovej stránke sú na niektorých miestach, najmä v skladbe Nespím, ale aj v iných,  slová až neprirodzene “napasované“ do plynúcej melódie, čo môže pôsobiť pre vnímavejšieho poslucháča rušivo.  

Môj celkový dojem z albumu je v konečnom dôsledku príjemný. Páči sa mi najmä odvaha speváka experimentovať na pôde viacerých štýlov, vďaka ktorej je tento album rôznorodý. Stáva sa tak prístupnejší pre širšiu škálu poslucháčov. Napokon, možno práve to bol Samov zámer pri nahrávaní albumu. Nechajme sa teda prekvapiť, ktorou cestou sa budú uberať jeho ďalšie hudobné kroky.

 

Mohlo by ťa zaujímať

spot_img

Danube Music Day uvádza – The Residents oslávia odložené 50. výročie aj na Slovensku!

Mystifikátori, priekopníci videoartu, konceptualisti a jedna z najvplyvnejších kapiel na svete. The Residents prídu vôbec po prvýkrát vo svojej päťdesiatročnej histórii na Slovensko, aby odohrali 18....

Soen – zrozumiteľná hĺbka