8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
FestivalyArt Film Festival s kvalitnou dávkou filmovej hudby

Art Film Festival s kvalitnou dávkou filmovej hudby

24affke web sirka ©daviddorosZmena miesta, ale nie kvality. Takto stručne by sa dal charakterizovať leitmotív 24. ročníku Art Film Festu, ktorý sa uskutoční 17. do 25. júna po prvýkrát v Košiciach. Filmový festival poteší aj priaznivcov kvalitnej filmovej hudby.

Filmové publikum sa už teraz môže tešiť na novinky v sekcii Be2Can Starter, kde sa predstavia tie najlepšie filmy z Benátok, Berlína a Cannes. Spomenúť možno úchvatný venezuelský film Z ďaleka (Desde allá), ďalej snímok Francofonia od Alexandra Sokurova a dokumentárny film Psie srdce (Heart of Dog) o živote hudobníčky a vdovy po Lou Reedovi, Laurie Anderson.

Heart of Dog – trailer

Art Film Festival ďalej ponúka atraktívne programové sekcie Okolo sveta (exkluzívne predpremiéry veľkých titulov), Európske zákutia (kinematografia starého kontinentu), Prísľuby z Východu (kruté i emocionálne nabité snímky) a Slovenská sezóna (naša kinematografia prežíva jarné obdobie.. ), ktorých program bude postupne odkrývať.

Svojské miesto bude mať na Art Film Festivale prehliadka amerických nezávislých filmov Focus: American Indies, v ktorom sa predstaví víťaz zo Sundance – americký film Ja a Earl a dievča na umretie (Me & Earl & the Dying Girl), ktorý medzičasom získala 15 medzinárodných ocenení. Hudbu k filmu zložil legendárny ambientný skladateľ Brian Eno v spolupráci s Nico Muhly.

Me & Earl & the Dying Girl – trailer

No a keďže má Art Film Festival charakter súťažnej prehliadky, tak najväčšia pozornosť sa bude prikláňať na sekcie Medzinárodnej súťaže hraných filmov a Medzinárodnej súťaže krátkych filmov, do ktorých sa prihlásilo 1 500 snímok. Mnohé z nich sa uskutočnia aj za prítomnosti tvorcov a hercov. Ocenenie Hercova misia si príde prevziať český herec Karel Roden a Zlatú kameru, britský režisér a scenárista Stephen Daldry.

Program Art Film Festivalu bude rozložený v trinástich sekciách, pričom až 90 percent z neho uvidia diváci v exkluzívnej slovenskej premiére. Premietania sa uskutočnia v dvoch sálach Kulturparku, v Kunsthalle, v kine Úsmev, Slovan a košickom Amfiteátri.

spot_img