8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
FestivalyBHS-ky sa dostávajú do druhej polovice

BHS-ky sa dostávajú do druhej polovice

Tatarstan-National-Symphony-Orchestra-resize-1024x512

Precítený klavírny recitál, svetoznáme filharmonické teleso s naším najúspešnejším dirigentom, či dojemné dielo o bezútešnej materskej láske. Aj takéto čriepky z klasiky mohli vidieť návštevníci 52. ročníka Bratislavských hudobných slávností. Festival sa dostáva do svojej druhej polovice, z ktorého vám teraz ponúkame tieto redakčné tipy.

Na BHS sme videli už dva sólové recitály, ten tretí –  záverečný bude dnes v podaní klaviristky Daniely Varínskej, ktorá tento rok oslávila jubilejných sedemdesiat rokov. Svoj repertoár napĺňa dielami s filozofickým presahom, pričom na festival zvolila Schumannovu Humoresku B dur, emóciami nabitú Beethovenovu Sonátu č.32 a Tatranské potoky, tri etudy pre klavír od Jána Cikkera

Obrázky z výstavy patria k jedným z najobľúbenejších klavírnych cyklov. Farebnosť, hravosť a vtip tohto diela ešte viac vyznieva v orchestrálnom spracovaní, ktoré príde do Bratislavy interpretovať Tatársky národný symfonický orchester pod vedením Alexandera Sladkovského. Od Musorgského zaznie aj symfonická skladba Noc na Lysej hore. A do tretice to bude Rachmaninov Koncert pre klavír a orchester č.2 c mol, v ktorom sa ako sólista predstaví Denis Matsuev – víťaz prestížnej Čajkovského súťaže.

Drážďanská Filharmónia patrí k najznámejším svetovým orchestrom. Je to ten typ telesa, pri ktorom ani tak nezáleží, čo idú hrať, keďže je dopredu jasné, že svoje kvality naplnia pri hocijakej výzve. Tá vyznie v Koncerte pre husle a orchester d mol Arama Chačaturiana, i v úzkom vzťahu medzi Wagnerovou predohrou k opere Reinzi a Beethovenovou Siedmej symfónie A dur. O hudobné naštudovanie sa postará Michael Sanderling, ako sólistka vystúpi Julia Fischer, ktorú si slovenské publikum môže pamätať z jej vystúpenia na Stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline.

Robert Schumann – Humoreske, Op.20

spot_img