8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyMost menom vzájomnosť – Building Bridges na festivale Konvergencie 2022

Most menom vzájomnosť – Building Bridges na festivale Konvergencie 2022

Building Bridges je projekt nórskych, slovenských, ukrajinských a rómskych hudobníkov. Prepojenie tradičnej hudby s rapom, jazzom, vážnou hudbou je veľkou výzvou aj pre festival Konvergencie, ktorý sa snaží spájať rôzne štýly v oblasti komornej hudby. Koncert sa uskutoční 18. septembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Na hudbe je krásne to, že nikdy dopredu neviete, ako bude vyzerať jej výsledná podoba. Môžete si ju prehrávať v ušiach stále dokola, potom skúšať s hudobníkmi, ale až na javisku počas živého hrania na koncerte sa ukáže jej sila, prednosti, slabiny, taktiež ako to príjme obecenstvo. Obzvlášť zaujímavý a nečakaný je výsledok procesu tvorenie medzi viacerými muzikantmi z rôznych národností a kultúr. Už roky sa o to snaží festival Konvergencie, ktorý už  svojím názvom chce búrať pomyselné hranice a namiesto nich stavať mosty. Teraz je to ústrednou témou ďalšieho koncertu z dvadsiateho tretieho ročníka pod názvom Building Bridges.

Týmito „ženistami“ budú nórsky kontrabasista Steinar Raknes, violončelista Jozef Lupták, akordeonista Boris Lenko, klarinetista Branislav Dugovič, ukrajinská huslistka Julia Roshko a raper Rudo Danihel alias Čavalenky zo Skalice.

Práve spojenie dvoch odlišných kultúr odjakživa zaujímalo aj jednu z hlavných postáv tohto projektu – Steinara Raknesa, keď dva jeho hudobnícke vzory Keith Jarrett a Jan Garbarek ukázali na albume Belonging, ako sa pracuje v medzi kultúrnom dialógu. Raknes doma v Nórsku zase spojil bluesový žáner s tradičnou technikou spevu joik, charakteristickým pre sámsku menšinu. V druhej polovici koncertu sa Steiner Raknes predstaví po boku saxofonistu Tore Brunborga, aby spoločne zahrali skladby z albumov Folk Songs a Backcountry.

„Vytvára symbolický most medzi vzdialenými svetmi, ktoré by pravdepodobne nenadviazali kontakt. Ich obyvatelia by sa pozorovali z veľkej diaľky a vytvárali si vlastné predstavy o „tom druhom brehu“. Nebyť mosta, možno by sa nikdy nestretli, nikdy by nemali možnosť prepojiť svoje energie do jedného prúdu hudobnej tvorby,“ takto opisuje projekt Building Bridges, riaditeľ festivalu Konvergencie, Jozef Lupták.

Festival Konvergencie inicioval tento projekt, v ktorom boli vytvorené nové aranžmány v kompozíciách, ktoré vychádzajú z ukrajinskej, rómskej a židovskej hudby. Vznikol v čase, kedy sa svet otriasol v jeho základoch, kedy treba pomáhať napadnutému susedovi a chrániť aj zraniteľné menšiny voči narastajúcej agresii. Koncert sa uskutoční 18. septembra v Slovenskom rozhlase od 19:30 (vstupenky na tomto mieste) – predtým o 18:00 zaznejú diela klasikov – Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega (vstup na tento koncert je voľný).


Projekt Building Music Bridges / Hudobné mosty – vytváranie priestoru pre medzikultúrny dialóg a dôveru hudbou získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 166 740 € prostredníctvom Grantov EHP.

spot_img