8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
FestivalyFallgrapp aj Nina Kohout ukážu slovenský folklór v elektronickom svetle na Viva...

Fallgrapp aj Nina Kohout ukážu slovenský folklór v elektronickom svetle na Viva Musica!

Ďalšími potvrdenými účinkujúcimi dvadsiateho ročníka Viva Musica! bude skupina Fallgrapp pod vedením Jureša Líšku a Nina Kohout.

Viva Musica! podporuje slovenskú hudbu aj mimo žánrových konvencií vážnej hudby. Obidve potvrdené mená sa vymykajú z bežného škatuľkovania: Jureš Líška sa v projekte Fallgrapp venuje prepojenie slovenského folklóru s elektronickou hudbou. Nina Kohout zase nápevy zo strednej a východnej Európy obaľuje v triphopových rytmoch.

Títo mladí hudobníci vyrastali v hudobnom prostredí, v prípade Jureša vo folklórnych súboroch, Nina sa zase pohybovala na scéne alternatívnej hudby s formáciou Autumnist. Aj ich prístupy k tvorbe sú odlišné – kým Jureš tvorí pre živú kapelu a speváčku Noru Ibsenovú, Nina si komponuje vlastné vokálne party a sprevádza ich v komornom zložení alebo sólisticky.

Trojročná perióda každého albumu – Rieka (2014), V hmle (2017) a Ostrov (2020) zabezpečila kapele dostatočný odstup a zároveň aj kontinuálny vývoj. Fallgrapp predstavia na festivale Viva Musica! svoju staršiu tvorbu aj nové piesne z pripravovaného albumu v sprievode komorného orchestra Spectrum Orchestra a v nových aranžmánoch. Zahrajú v zostave Jureš Líška (viola & elektronika), Nora Ibsenová (spev), Jakub Líška (husle), Jakub Kačic (gitara), Lukáš Mutňanský (basgitara), Tomáš Hríbik (bicie), Róbert Rehák (perkusie), Kristína Smetanová (klavír). Koncert pod názvom Viva Fallgrapp! otvorí 4. júla 2024 o 20:00 v Starej tržnici dvadsiaty ročník festivalu Viva Musica!

Poznať a ovládať pravidlá produkcie a komponovania, aby ich následne mohla porušovať. Takto pristupuje k hudbe Nina Kohout, ktorá ju študovala na prestížnej akadémii The BRIT School a neskôr sa usadila v Brightone. Ako trinásťročná začínajúca hudobníčka na podnet Jureša Líšku spravila podklady k skladbe Gejša, odvtedy prešla veľký kus cesty nielen ako interpretka, ale aj ako skladateľka.

Debutový EP album Pandemonium ukázal nielen jej veľký potenciál, ako aj osobnostnú vyzretosť a ujasnenie si, ako prepojiť folklórne vplyvy z nášho stredoeurópskeho regiónu s moderným elektronickým zvukom. Ako asi bude znieť nový album Ninu Kohout, ktorý by mal vyjsť na jeseň tohto roku, dá predstavu jej vystúpenie na Viva Musica! – 18. júla 2024 o 20:30 na Námestí pri Eurovea. Na festivale zahrá v sprievode sláčikov a kapely v zložení Peter Kohout (basklarinet), Michal Pagáč (husle), Dominik Tuchyňa (husle), Jana Mária Gabčová (husle), Nikola Adamcová (violončelo), Daniel Pastorek (kontrabas).

spot_img