8.6 C
Slovakia
piatok, 21 júna, 2024
spot_img
FestivalyFestival NEXT otvára brány novej hudbe

Festival NEXT otvára brány novej hudbe

robert_henke_INAGRM_01

Festival NEXT otvorí brány poslucháčom a priaznivcom súčasnej hudby tento rok už po 17. krát. Konať sa bude od utorka 22. do soboty 26. novembra v priestoroch A4-ky, no niektorí z účinkujúcich vystúpia aj na menej tradičných miestach.

O zahájenie festivalu sa tentokrát postará francúzsky saxofonista a organista Jean-Luc Guionnet, ktorý sa pohybuje najmä na pôde improvizovanej hudby a free jazzu. Okrem toho však vo svojej tvorbe spája hudbu s vizuálnym umením a taktiež je tvorcom elektroakustických kompozícií. Práve organ, o ktorom sa umelec vyjadruje ako o „organickom zariadení na polceste medzi vozidlom a umelou inteligenciou“, sa stane ťažiskom úvodného koncertu festivalu s názvom Organ solo. Ten sa bude konať v utorok v priestoroch Malého evanjelického kostola na Panenskej ulici.

Lákadlom pre návštevníkov je rozhodne umelec Robert Henke, ktorý sa predstaví v priestoroch A4 vo štvrtok večer so svojim projektom Lumiére II. Henke pochádza z inžinierskeho prostredia a je fascinovaný krásou technických objektov. Tento nemecký umelec je v súčasnosti zvučným menom najmä v oblasti elektronickej hudby a sound artu. Pracuje v oblasti audiovizuálnej inštalácie a vytvára predstavenia, v ktorých fascinujúco spája zvuk s modernými technológiami. Od roku 1995 vystupuje aj pod pseudonymom Monolake, pod ktorým sa venuje producentskej činnosti na pôde elektronickej hudby. Lumiére II nadväzuje na performance Lumiére, ktoré uviedol v roku 2013 ako jeden zo svojich prvých projektov, v ktorých spojil hudbu s laserovými vizuálmi. Projekt, s ktorým vystúpi tento rok na NEXT-e, je ešte prepracovanejší a sľubuje hlboký audiovizuálny zážitok. 

Robert Henke – Fragile Territories

Highlightom piatkového večera bude Chris Watson. Tento britský umelec je známy pre svoje terénne nahrávky rôznych prírodných prostredí, s ktorými pracuje už od roku 1981. Watsonove nahrávky boli použité do BBC dokumentov a tiež vyšli na 4 sólových albumoch umelca (Outside the Circle of Fire, Stepping into the Dark, Weather Report, El Tren Fantasma). Okrem toho bol Watson členom dvoch vplyvných experimentálnych skupín, Cabaret VoltaireThe Hafler Trio. V Bratislave predstaví svoj nový projekt Okeanos, založený na podmorských nahrávkach zaznamenaných pomocou hydrofónov, ktoré počas nahrávania umiestňoval 10-20m pod povrchom na rôznych miestach sveta.

Chris Watson – Winter

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na slovenskú dvojicu JAMKA, ktorá momentálne pôsobí v Londýne. Toto elektronické duo tvoria hudobníci Monika Šubrtová a Daniel Kordík, ktorí spolu vystupujú od roku 2001. Duo JAMKA je momentálne súčasťou londýnskej experimentálnej scény a vo svojej tvorbe využíva najmä syntetizátory, sekvencery, samplery a rôzne FX boxy. Štýlovo sa táto dvojica dotýka techna, noisu a industriálnej hudby.

Okrem spomenutých ponúkne NEXT ešte množstvo ďalších interpretov, ako aj rôzne zaujímavé workshopy (Ako písať o hudbe,  Improvizovaná hudba s Eddiem Prévostom). Eddie Prévost tiež okrem workshopu vystúpi v zoskupení s Ken Ikedom, japonským elektronickým hudobníkom a umelcom. Program festivalu je veľmi zaujímavý, pestrý a nabitý širokou ponukou interpretov, vďaka ktorej si každý prívrženec súčasnej hudby a umenia príde na svoje. Celý program je pre záujemcov dostupný priamo na stránke festivalu.

spot_img