8.6 C
Slovakia
piatok, 14 júna, 2024
spot_img
FestivalyHudobná melanchólia na BRaKu

Hudobná melanchólia na BRaKu

BRaK to nie je len kvalitná literatúra, ale aj dobrá hudba. Čítačky, besedy a ďalší pestrý program doplnia koncerty, v ktorých má slovo dôležitý význam. Od 14. do 16. júna v priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Po otváracom koncerte literárno-hudobnej formácie Kafka Band (pred koncertom sme sa rozprávali s Jaroslavom Rudišom) prichádzajú na rad ďalší pesničkári a skupiny, ktorí originálne spracovali tok svojich aj cudzích myšlienok.

Nina Rosa patrí k mladým, no už k ostrieľaným skupinám slovenskej scény. Trio vedené huslistkou Ninou Marinovou sa zameriava na zvukomalebnosť a „lepí“ vety z vlastných i vymyslených jazykov do šansónových odlivov. Akordón Michala Mihoka, gitara Štefana Szabó a husle so spevom Niny vytvára mapu (ne)nakreslených vesmírov. Vypočujte si v cvernovskom Parku de Palma od 20:00.

Nina Rosa – Columbus Live

Druhým menom tohto hudobného súhvezdia v Klube Cverna o 22:00 nastúpime na groovujúci rytmus psychedélie a post rocku. Ankramu sa s citom ponárajú do psychedelických tvarov tvarujúcich pravidelným aj nepravidelným veršom. Ohraničené piesňovou formou, napriek tomu vytvára takmer nekončiace univerzum nápadov a myšlienok.

Ankramu – Vzduchu sa najem, koľko chcem

Víkendové rozjímanie sa začne v sobotu o 17:00 v Parku de Palma s ukrajinským multiinštrumentalistom Postmanom, ktorý si za inšpiráciou odskočil až do šesťdesiatych rokov. S pesničkármi, ktorí sa načiahli za veršami až do trpkých, vlastných skúseností – viď. Bob Dylan, Nick Drake či Donovan. Postman sa podobne ako jeho hrdinovia stavia voči zlu a prijíma nádheru bežných dní iba s akustickou gitarou a ústnou harmonikou.

Postman – The Wind in My Wings

Pôsobivé spojenie – takto sa dá nazvať koncertná spolupráca jedného z našich najlepších komorných súborov – Mucha Quartet – s jednou z našich najosobitejších skladateliek – Kataríny Málikovej. Koncert nazvaný Melanchólia v Záhrade v Parku de Palma so začiatkom o 20:00 spojí hudbu generačných súputníkov Vladimíra Godára (výber skladieb z filmovej hudby) a Martina Burlasa (Kóda) s predchodcom slovenskej hudobnej moderny – Jánom Levoslavom Bellom (Nocturno, 2. časť Melanchólia).  K nim sa ešte pridá aj Katka Máliková so svojím aranžérskym spracovaním melancholickej – tragickej pesničky Szomorú vasárnap od Rezső Seressa a premiérou novej skladby z albumu Postalgia.

Na večerné posedenie s priateľmi, kedy sa slová miešajú so živelnými pocitmi súmraku, zahrá hudobný zjav od našich českých susedov – Kittchen a beatový improvizátor Aid Kid v Klube Cverna so začiatkom od 22:00.

Kittchen – Sudety

spot_img