8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalyLunchmeat festival - digitálnym umením proti pandémii

Lunchmeat festival – digitálnym umením proti pandémii

Už zajtra sa začína jedenásty ročník festivalu Lunchmeat, ktorého dramaturgia sa venuje experimentálnej elektronickej tvorbe, ktorá spája vizuálne a hudobné podnety. Tento rok je jeho odkaz viac než jasný: umenie dokáže poraziť nevôľu meniť naše nezodpovedné správanie voči svetu, v ktorom žijeme.

V normálnych časoch je Lunchmeat očakávanou jesennou udalosťou. V jeho hlavnom stanovišti, Veľtržnom paláci Národnej galérie, prichádzajú návštevníci vo večerných hodinách a odchádzajú za svitania s príchodom prvých obdivovateľov českej výtvarnej moderny. Tentoraz to však bude úplne inak. Teraz sa bude čakať, ako sa organizátori dokážu vyrovnať s neustále meniacimi sa pravidlami hry.

Kvôli opatreniam sa festival bude konať v priebehu dňa a končiť sa musí do jedenástej, v priestoroch nebude možné konzumovať, všetko bude na sedenie a to s patričnými rozstupmi.

Organizátori k tomu pristúpili maximálne zodpovedne a s podobnou vervou pripravili aj program, v ktorom je hneď niekoľko zaujímavých mien. Poteší najmä návrat nemeckého vizionára Roberta Henkeho, ktorý prepája staré a nové technológie v projekte CBM 8032.

Konceptuálny projekt Corpus Nil od Marca Donnarumma bude riešiť, ako technológie zasahujú do premeny živého organizmu na syntetickú inteligenciu. Veľkým lákadlom bude NIVVA – digitálne vytvorený avatar. Ako dokážu technológie meniť niečo tak prirodzené, ako je ľudský hlas, ukáže transgender speváčka a producentka Lyra Pramuk.

K ďalším hviezdnym hosťom festivalu bude patriť Helena Hauff, duo Dadub s VJom Andreom FAX Familiarim s ich dielom Hypersynchronous, producent Maenad Veyla a VJ Gesa. Z ďalších zahraničných hostí treba zmieniť Shackletona, Know V.A., DJ Aquariana.

Z československej scény sa predstaví Stroon, Tittingur, Nina Pixel a Adrián Kriška s projektom Ancestral Archeology AV, Ethno Service, Glory Affairs.

spot_img