8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
FestivalyMultiinštrumentalista Marcus Miller má namierené na "Džezáky"

Multiinštrumentalista Marcus Miller má namierené na „Džezáky“

Bratislava sa čoskoro zmení na centrum jazzového diania vďaka festivalu Bratislavské jazzové dni. Do tohto diania vstúpi aj výnimočný multiinštrumentalista Marcus Miller.

Budúca jazzová hviezda uzrela svetlo sveta v newyorskom Brooklyne v roku 1959, v čase keď bola klasická odnož rock’n’rollu na ústupe a invázia bigbítových kapiel sa hlásila o slovo. Millerovi učaroval jazz a už od útleho detstva ho bral ako hlavnú prioritu svojho života. Marcus mal len pätnásť rokov keď si v New Yorku začal zarábať ako hudobník. Svoju lásku k hudbe rozvíjal aktívne a začal hrať na basovej gitare, klavíri, saxofóne a dokonca aj na basklarinete. Okrem hrania na hudobných nástrojoch sa venoval aj príležitostnému spevu. Svoju kariéru odštartoval ako štúdiový hudobník, neskôr sa stal producentom. Miller hral na šiestich albumoch jazz-rockového velikána Milesa Davisa, no hudobne po vyrástol pri produkčnej činnosti, ktorú venoval takým hviezdam ako Luther Wandross (za čo získal svoju prvú Grammy v roku 1992) Wayne Shorter alebo Chaka Khan.

Miles Davis Marcus & Miller – Fat time

Marcus Miller sa môže pochváliť aj spoluprácou so svetoznámymi legendami ako bol Frank Sinatra, Aretha Franklin, Paul Simon alebo Jay-Z či Snoop Dogg. Na jeho konte je viac ako 500 nahrávok a spoluprác s rôznymi umelcami. Pýšiť sa môže až devätnástimi sólovými štúdiovými (za album M2 získal svoju druhú Grammy) a koncertnými albumami, pričom s tým posledným Afrodeezia príde aj na Slovensko.

Marcus Miller – Blast

Od októbra do novembra bude jeho tvorbou žiť väčšina európskych krajín, ako napríklad Holandsko, Maďarsko, Nemecko či Švajčiarsko. Marcus Miller sa 29. októbra 2017 predstaví v bratislavskom ateliéri Babylon týždeň po trojdňovom festivale Bratislavské jazzové dni.

spot_img