8.6 C
Slovakia
streda, 28 júla, 2021
spot_img
spot_img
FestivalyMultiinštrumentalista Marcus Miller má namierené na "Džezáky"

Multiinštrumentalista Marcus Miller má namierené na “Džezáky”

spot_img

Bratislava sa čoskoro zmení na centrum jazzového diania vďaka festivalu Bratislavské jazzové dni. Do tohto diania vstúpi aj výnimočný multiinštrumentalista Marcus Miller.

Budúca jazzová hviezda uzrela svetlo sveta v newyorskom Brooklyne v roku 1959, v čase keď bola klasická odnož rock’n’rollu na ústupe a invázia bigbítových kapiel sa hlásila o slovo. Millerovi učaroval jazz a už od útleho detstva ho bral ako hlavnú prioritu svojho života. Marcus mal len pätnásť rokov keď si v New Yorku začal zarábať ako hudobník. Svoju lásku k hudbe rozvíjal aktívne a začal hrať na basovej gitare, klavíri, saxofóne a dokonca aj na basklarinete. Okrem hrania na hudobných nástrojoch sa venoval aj príležitostnému spevu. Svoju kariéru odštartoval ako štúdiový hudobník, neskôr sa stal producentom. Miller hral na šiestich albumoch jazz-rockového velikána Milesa Davisa, no hudobne po vyrástol pri produkčnej činnosti, ktorú venoval takým hviezdam ako Luther Wandross (za čo získal svoju prvú Grammy v roku 1992) Wayne Shorter alebo Chaka Khan.

Miles Davis Marcus & Miller – Fat time

Marcus Miller sa môže pochváliť aj spoluprácou so svetoznámymi legendami ako bol Frank Sinatra, Aretha Franklin, Paul Simon alebo Jay-Z či Snoop Dogg. Na jeho konte je viac ako 500 nahrávok a spoluprác s rôznymi umelcami. Pýšiť sa môže až devätnástimi sólovými štúdiovými (za album M2 získal svoju druhú Grammy) a koncertnými albumami, pričom s tým posledným Afrodeezia príde aj na Slovensko.

Marcus Miller – Blast

Od októbra do novembra bude jeho tvorbou žiť väčšina európskych krajín, ako napríklad Holandsko, Maďarsko, Nemecko či Švajčiarsko. Marcus Miller sa 29. októbra 2017 predstaví v bratislavskom ateliéri Babylon týždeň po trojdňovom festivale Bratislavské jazzové dni.