8.6 C
Slovakia
štvrtok, 11 júla, 2024
spot_img
FestivalyOktóber v znamení jazzrockových velikánov

Október v znamení jazzrockových velikánov

Vytvorili jazzrock a urobili z neho majstrovské dielo. Prešli množstvom zmien, zažili obdobia slávy aj úpadku. A čoskoro sa predstavia aj u nás – priamo v hlavnom meste. Blood, Sweet & Tears na Bratislavských Jazzových Dňoch.

Ledva vznikli a už lámali rekordy v predajnosti. Kapela začala pôsobiť v roku 1967. Al Kooper – spevák a hráč na klávesy –  opustil Blues Project a pustil sa do tvorby osobného projektu, z ktorého nakoniec vzišla skupina s poetickým názvom Krv, Pot a Slzy. Kooper ale s kapelou nahral len prvý album a potom z nej odišiel. Prvé úspechy sa dostavili takmer okamžite. Kombinácia rocku a jazzu bola pre (najmä staršiu) generáciu príťažlivá. Bola to práve prítomnosť dychových nástrojov, ktorá im dodávala jazzovú esenciu. Ich debut získal v USA zlatú platňu za predaj. Najväčší úspech ale nepochybne zaznamenali s platňou Blood, Sweet & Tears. Kapela za ňu získala cenu Grammy za najlepší album roka. Na tomto mimoriadne vysoko cenenom jazz-rockovom klenote vynikol najmä spevák David Clayton-Thomas. Špecialitou je úvod a záver albumu, ktorý tvorí skladby inšpirované avantgardným skladateľom Erikom Satiem.

Blood, Sweat and Tears – When I Die

Tretí album obsahuje variáciu na hit od legendárnych Rolling Stones – Sympathy for the Devil. Komerčne bol ešte úspešnejší než predchádzajúce počiny, ale po jeho vydaní sa celková úroveň tvorby začala znižovať. Skupina mala radu úspešných nástupcov, z ktorých sa najlepšie uchytila formácia Chicago.  21.október bude šťastným dňom pre všetkých fanúšikov jazzrocku. BS&T sa predstaví na Bratislavských jazzových dňoch v zostave: Bo Bice – spev, Carl Fischer – trúbka, Brad Mason – trúbka, Dan Levine – trombón, Ken Giofrre – saxofón, flauta, Glen McCelland – klávesy, Leonardo Amuedo – gitara, Ric Fierabacci – basa, Dylan Elise – bicie.

spot_img