8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
FestivalyPokora nad vlastným dielom v chráme Pána

Pokora nad vlastným dielom v chráme Pána

Arvo-Pärt

Festival komornej hudby sa dnes ponorí do ticha. Konvergencie uvedú podujatie pod názvom Arvo Pärt – Annum Per Annum, ktoré je venované tomuto estónskemu skladateľovi a jeho 80. narodeninám.

Konvergencie sa radi vracajú do bratislavského Dómu sv. Martina. Interpretácia v tomto priestore nadobúda úplne iné rozmery. V chráme zaznejú diela Vladimíra Godára (Bikít Gilgamesh), Johna Tavenera (Akhmatova Songs) a Pärtove skladby Annum per annum, vo verzii pre tri hlasy a sláčikové trio. Ako sólisti sa na koncerte predstavia Peter Mikuláš (bas), Eva Šušková (soprán), Marek Vrábel (organ) a Jozef Lupták (violončelo).

Arvä Part – Annum per annum

Tvorba Arvo Pärta je označovaná termínom spirituálny minimalizmus. Kedysi používal skladateľ dodekafonickú kompozičnú techniku, sonoristické prvky a serializmus, neskôr pod vplyvom silnej viery vymyslel vlastný myšlienkový prúd, tzv. tintinnabuli. Inšpiráciu k tomuto vytvoreniu nabral pri štúdiu gregoriánskeho chorálu, renesančnej polyfónie a diela J. S. Bacha.

Arvo Pärt kedysi povedal: „ Všetko na svete je numericky usporiadané tak, alebo onak. Pravidla sú všade definované, musí to tak byť. Ale na druhú stranu tieto matematické pravidlá nesmú byť najdôležitejšou súčasťou hudby. Tá musí byť jednoduchá, je iba kostrou alebo osnovou„. Tento jeho výrok má metaforický presah, čo si uvedomíme práve v tomto priestore. Život plynie, smrť nie je bodkou, ale skôr čiarkou v súvetí našej duchovnej existencie.

Ďalší Pärtov výrok sa dotýka pochybností, ktoré sprevádzajú každého skladateľa, v ktorom dozrieva pokora: „ Musíme počítať s tým, že naša hudba jedného dňa dosiahne konca. Možno príde i na toho najväčšieho umelca chvíľka, kedy už nikdy nebude chcieť robiť umenie. A možno práve v tomto momente si budeme jeho umenie vážiť ešte viac, pretože v tomto okamžiku presiahne svoje dielo“. To sa stalo aj Johnovi Tavenerovi, ktorého pamiatku si pripomenieme aj na tomto koncerte.

John Tavener – Akhmatova Songs Part I

spot_img