8.6 C
Slovakia
sobota, 20 apríla, 2024
spot_img
FestivalyPriesečník nových a priekopníckych pohľadov na hudbu – Grauzone Festival

Priesečník nových a priekopníckych pohľadov na hudbu – Grauzone Festival

Grauzone Festival
Grauzone Festival

Jedným z nenápadných festivalových klenotov je Grauzone Festival, ktorý sa bude konať už po siedmykrát. V dňoch 7. a 8. februára v holandskom Haagu.

Vôbec po prvýkrát rozšíril svoju ponuku na dva dni, počas ktorých budete objavovať alternatívnu a experimentálnu hudbu v rôznych lokalitách ako Het Koorenhuis, Het Magazijn, The Grey Space, In The Middle, ako aj v známom hudobnom klube Paard, kde môžete navštíviť rôzne koncerty, výstavy, filmové projekcie a semináre.

Hudobným festivalom so zameraním na alternatívnu a experimentálnu tvorbu sa v Holandsku veľmi darí. Môže za to jednak štedrá podpora mestských zastupiteľstiev, ako aj erudované a rozhľadené publikum, ktoré pohotovo reaguje na štýlovú diverzifikáciu. Noise a k tomu world music? Postpunk popri lutnových piesňach? Žiadne žánrové obmedzenia, len ochota otvoriť svoju myseľ mimo zabehnutých koľají. Priesečník medzi starou generáciou priekopníkov a mladými muzikantmi, ktorí tento odkaz nesú novými cestami.

Z kultových mien vystúpi priekopník japonského krautrocku Damo Suzuki, ktorý zozbieral do svojej kapely členov Kikagaku Moyo, Bo Ningen and Minami Deutsch, Stephen Mallinder z Cabaret Voltaire, ktorého nový sólový album Um Dada vychádza po tridsiatich siedmych rokoch.

Ďalším sólovým návratom je tvorba Williama Maybellina z Lebanon Hanover s projektom Qual. Kultová industriálna skupina Test Department (Test Dept) predstavení novú dosku Disturbance. Headlinerom festivalu bude Thurston Moore zo Sonic Youth, ktorá sa v programe prekrýva so svojim bývalým spoluhráčom Lee Ranaldom.

Pohľad na súčasnú alternatívnu scénu prinesie newyorský projekt Black Marble s novým albumom Bigger Than Life, kapela Unmoor Kiva s gitaristkou Gemmou Thompson zo Savages, Shame, ako zástupcovia nového zvuku britského postpunkového revivalu, či minimalistická elektronika s temnými plochami od londýnskeho znovu obnoveného projektu Linea Aspera.

Pesničkár Tamaryn skladá piesne, v ktorých je kus zasnenej nálady z dreampopu a synthpopu, poháňaný intenzitou shoegazingu. Postpunkovú energiu budú reprezentovať kapely  The Murder Capital, Automatic, Esya, kým súčasný dark folk predstaví Marissa Nadler a kategóriou samou o sebe je tvorba ruskej konceptuálnej skupiny Shortparis.

Z holandskej scény sa môžeme tešiť na známeho lutnistu Jozefa van Wissema, projekt Skemer, v ktorom svoje sily spojil gitarista Mathieu Vandekerckhove z kapely Amenra a modelka Kim Peers, postpunkovú formáciu Bragolin, garage rockovú ET Explore Me, gitarovku Tousch, shoegazing s tanečnými rytmami Deutsche Ashram a na Dannyho Wolfersa známeho ako Legowelt.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok