8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalySajeta Art & Music Festival 2024 – festivalový klenot v Slovinsku

Sajeta Art & Music Festival 2024 – festivalový klenot v Slovinsku

Sajeta Art & Music Festival – 3. – 7. júl 2024 – sa odohrá v slovinskej Tolminke. Počas piatich dní sa festivaloví návštevníci naplno ponoria do hudby všemožných žánrov, pričom budú obklopený blankytne modrým jazerom, hustými lesmi a divokými skalami.

Slovinsko nie je bežná festivalová destinácia. Aj Sajeta Art & Music Festival je v našich končinách takmer neznámym podujatím. Napriek tomu, by mohla zaujať tých, ktorí hľadajú nádherné miesta zasadené priamo v prírode a neokukané hudobné projekty.

Uskutoční sa 3. – 7. júla v Tolminskej rokline nachádzajúcej sa v národnom parku Triglav. Areál obkolesený hustým lesným porastom, vedľa ktorého sa zlievajú dve rieky Tolminka a Zadlascica. Nádherné prostredie, kde nie je takmer žiadny signál, poskytuje útočisko relaxu a oddychu so zvukovou kulisou, v ktorej je zmes elektronickej hudby, jazzu, rocku, etnickej hudby atď. Okrem hudobného programu sú pripravené aj filmové projekcie, multimediálne projekty, poézia, sochárstvo, tanec atď.

„Pri príprave festivalového programu sa uberáme menej zabehnutými cestami do menej známych hudobných svetov a chceme prekonávať žánrové obmedzenia. Snažíme sa dať vedľa seba slovinskú a zahraničnú produkciu undergroundových hudobných postupov,“ hovoria organizátori z festivalu Sajeta.

Festival ponúkne tridsaťosem hudobných vystúpení. Týchto päť si rozhodne nenecháme ujsť:

Srbská kapela Kanda, Kodža i Nebojša spája rock s folkom a tradičnou srbskou hudbou do celku prehovárajúceho s unikátnou poéziou. Vyrástli na dedičstve juhoslovanského rocku, ale vytvorili okolo seba vlastnú komunitu mladej a strednej generácie, ktorá sa nebojí klásť aj závažné spoločenské otázky.

Gruzínska elektronická producentka Anushka Chkheidze patrí k zaujímavým menám na kaukazskej scéne. Silná práca s atmosférou a komplexnosťou hudobnej štruktúry zdobí jej kompozície, ktoré sú kombináciou IDM, ravu a nálad z filmovej hudby. Voľnejšia forma týchto skladieb s elektroakustickými experimentmi.

Nórske avantgardné-folkové bratské duo Sturle Dagsland tvorí – inštrumentalista Sjur Dagsland a vokalista Sturle Dagsland. Ich zvukový kaleidoskop vytvára transcendentálnu krajinu balancujúcu medzi krásou a chaosom v surrealistickom poňatí hudby. Naživo to bude veľmi poetické aj dramatické.

Libanonská hudobníčka, skladateľka a muzikologička Youmma Saba sa venuje výskumu elektroakustickej hudby a spievanej podoby arabského jazyka. Výsledkom je veľmi osobitá hudobná výpoveď v experimentoch určených pre sólový hlas a hudobný nástroj nazývaný oud. Na festival príde so svojim piatym štúdiovým albumom Wishah, kde sa vyrovnáva s odchodom z rodnej domoviny do Paríža.

Mauricio Takara a Carla Boregas sú kľúčoví hráči na poli experimentálnej a undergroundovej scény v Brazílii. Po tom, čo sa presťahovali do Berlína, sa pred nimi vyskytli nové príležitosti a možnosti, ako pracovať s ich hudobným materiálom, v ktorom sa nachádza divoká kombinácia spirituálneho jazzu, dubu, krautrocku. Vo svojich nahrávkach skúmajú životný element – vodu z jej fyzikálnej podoby do meta-hudobnej formy.

spot_img