8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
FestivalyUž zajtra začína náš najväčší festival alternatívnej a undergroundovej hudby

Už zajtra začína náš najväčší festival alternatívnej a undergroundovej hudby

imagesUž túto stredu 26. novembra začína Festival NEXT. Okrem headlinerov ako Emptyset, Rashad Becker či KTL prinesie pätnásty ročník do A4 a FUGY line-up so širokým medzinárodným zameraním, v ktorom majú svoje zastúpenie Švédsko, USA, Austrália, Portugalsko, Arménsko, Nemecko, Rakúsko ai.

Okrem dvadsiatich koncertov ponúkne festival zvukového nomádstva bohatý sprievodný program prednášok a prezentácií, ktoré budú prebiehať aj ako súčasť eventu Hackathon v Berlinke.

Tohtoročný NEXT už tradične ponúka rôzne formy improvizácie, konceptualizmu a prepojenia hudby a multimédií. Do všetkých týchto kategórií spadá tvorba švédskej dvojky pantoMorf. Skladatelia a programátori Palle Dahlstedt a Per Anders Nilsson hľadajú nové spôsoby kontrolovania zvuku.

pantoMorf – Improvisation


 

Bogan GhostLiz Allbee na trúbke a Anthe Caddy s violončelom. Tiež pôsobia ako súčasť berlínskeho Splitter Orchestra. Sú známe záľubou v manipulácií s radikálnymi objektami.

Bogan Ghost – live 2012


 

Hlukovú stránku NEXTu bude zastupovať mníchovský noiser Rumpeln. Tvrdošijnosť, s akou otec projektu Anton Kaun zbližuje nezmieriteľné polohy tým, že ich dovádza ad absurdum, býva zdrojom pre noise music netypického humoru.

Rumpeln – live 2009


 

Sekundovať mu bude salzburský producent Syncope, ktorý svoj cit pre prácu s hlukom obaľuje v ultraintenzívnych breakcorových beatoch. Sedemčlenný český súbor Opening Performance Orchestra sa vo svojej tvorbe hlási k výbojom avantgardy 20. storočia i japonskej noise music.

Opening Performance Orchestra – Creeping Waves


 

Domácu scénu okrem iných zastúpia aj Urbanfailure, Otrazzmozgu (aka Shutcoo) a Vritti – čerstvý elektronický projekt dvoch zaslúžilých umelcov slovenskej experimentálnej scény.

(TS Juraj Hoppan – redakčne skrátené)

spot_img