8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
FestivalyV Liptovskom Mikuláši "zafúka" severný jazzový vietor

V Liptovskom Mikuláši „zafúka“ severný jazzový vietor

BeFunky CollageLiptovský Mikuláš sa nachádza necelých osemdesiat kilometrov od poľských hraníc. Vzájomné návštevy medzi Liptovom a Zakopaným tak majú dlhoročnú tradíciu, do ktorého spadá priateľstvo, zdravá rivalita i naberanie inšpirácie.

Túto spriaznenosť pocítia aj návštevníci Mikulášskeho Jazzového Festivalu (28. – 30.7), kam príde hneď trojica významných poľských interpretov spolu so svojimi sprievodnými ansáblami. Každý, kto sa len trochu zaujíma o európsky jazz, musel na Zbigniewa Namysłowského natrafiť. Tento nositeľ kultivovaného tónu a ušľachtilého interpretačného prejavu sa stal synonymum modálneho jazzového štýlu. Bol to on, kto v Poľsku predstavil jazzu folklór a z tohto počiatočného priateľstva vzniklo manželstvo, ktoré rešpektujú po celom svete. Hoci pochádza z Varšavy, v jeho tvorbe nájdeme inšpiráciu z vidieckeho prostredia. Zaujíma sa predovšetkým o tanečné prejavy ľudovej hudby, no nepohrdne ani arabskou hudbou. V Liptovskom Mikuláši odohrá Zbigniew Namysłowsky 29. júla koncert spolu so svojím kvintetom v zložení Jacek Namysłowski (pozón, tuba), Sławomir Jaskułke (piano), Andrzej Święs (kontrabas) a Grzegorz Grzyb (bicie).

Zbigniew Namysłowski Quintet – Jadąc Zakopianką

Kým Namysłowsky si pamätá ešte najslávnejšie časy poľského jazzu, ako spoluhráč legendárneho Krzysztofa Komedu, dvojica Kinga Glyk a Adam Baldych je nositeľom moderného zvuku novej generácie poľských hudobníkov. Od dvanástich rokoch hrá Kinga na basgitare, koncertovať začínala v rodinnej kapele, bok po boku svojho známeho otca, vibrafonistu a perkusionistu Ireka Glyku a brata Patrika. Jazz rockom inšpirovaným kresťanským leitmotívom prešla ako uragán, od tej doby je viac menej univerzálnou hráčkou rovnako dobrou v bluese ako i v jazzovej improvizácii či tanečnom funky. V Mikuláši predstaví svoje trio 30. júla.

Kinga Głyk Band Live – New

Naproti tomu Adam Baldych príde až s piatimi sprievodnými muzikantmi. Talentovaný huslista, ktorý vystupoval aj na prestížnom Montreux Jazz Festival, má brilantnú interpretačnú techniku, cez ktorú strieda polyfónne pasáže s bluesovým podtónom. Ako správny kapelník dokáže ustriehnuť súzvuk svojej kapely, zároveň necháva vyniknúť každého jedného muzikanta zo svojho sexteta. Lahodná je najmä súhra medzi ním a klaviristom Krzysztofom Dysom. Adam Adam Baldych Sextet zahrá 30. júla po vystúpení Kingy Glyk.

Adam Baldych Sextet – live 2017

spot_img