8.6 C
Slovakia
streda, 16 júna, 2021
FestivalyŽenský element na Pohode

Ženský element na Pohode

solange.1488196850

Tohtoročná edícia festivalu Pohoda bude mať hneď niekoľko výrazných ženských osobností. Do Trenčína prídu dve držiteľky Grammy i objavy súčasnej hudobnej scény.

Je čerstvou víťazkou ocenenia Grammy, píšu o nej najprestížnejšie svetové magazíny a pritom ešte pred pár rokmi bola známa iba ako sestra Beyonce. Minulý rok bol pre Solange Knowles prelomový. Hudbe sa pritom venuje odmalička a na jej tvorbu mal najväčší vplyv soulový zvuk zo šesťdesiatych rokov, ktorý zaktualizovala do modernej R’n’B podoby. Nechýba silná melodická invencia a intímna výpoveď o vlastnom živote. Za minuloročnú nahrávku A Seat at the Table získala Solange Grammy a interpretka sa vďaka nemu stala rešpektovanou autorkou.

Solange – Losing You

Ďalšou víťazkou Grammy, ktorá príde do Trenčína, je speváčka a klaviristka Birdy. V štrnástich rokoch prespievala Jamesa Taylora, Bona Ivera, The National a potvrdila vycibrený vkus. Jasmine van den Bogarde prijala autorský pseudonym Birdy a začala pracovať na vlastných piesňach, ktoré v mnohom pripomínajú Kate Bush alebo Kate Tempest. Avšak s melancholickejším odtieňom. Tretím albumom Beatiful Lies definitívne dospela a jej piesne sa usadili niekde na pomedzí stredného prúdu a alternatívy. Na Pohode predstaví svoju tretiu štúdiovú nahrávku spoločne so slovenským ženským zborom.

Birdy – Words

Na trenčianske letisko sa vráti britská konceptuálna raperka M.I.A. V roku 2011 tu zanechala silný dojem s piesňami, ktoré akcentujú životné postoje v rôznom hudobnom poňatí: hip-hop, reggae, elektronika, ázijská ľudová hudba. Keď budú nasledujúce generácie hľadať kroniku dejín mestskej spoločnosti, je pravdepodobné, že siahnu po pesničkách tejto raperky. A to nie je všetko. Na Pohode sa predstaví aj umelkyňa pôsobiaca pod menom Austra so svojím synthpopom, elektronické – industriálne duo Galaxy, v ktorom pôsobí Katie Stelmanis a Maya Postepski či éterická Alice Phoebe Lou s jej snovým folkom.

M.I.A. –  Paper Planes

Netreba zabúdať ani na Katarínu Málikovú, ktorá predstaví piesne z debutového albumu Pustvopol, ktorý spustil renesanciu ľudovej hudby v postmodernom šate. V podaní Kataríny ožíva horehronský folklór v novej podobe: tmavej a temnej. Ťažký, izolovaný a neprístupný život medzi telgárskymi skalami sa ozýva v krásnych a iluzórnych piesňach. Katarína Máliková vystúpi spolu so svojou kapelou v zložení flautistka Katarína Turčinová, huslista Andrej Turčin, klaviristka Klaudia Kosmeľová, akordeonista Ondrej Druga, huslistka Žaneta Mariňáková, kontrabasista Ján Tomek a bubeník Tomáš Hríbik.