8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
FestivalyŽenský element na Pohode

Ženský element na Pohode

solange.1488196850

Tohtoročná edícia festivalu Pohoda bude mať hneď niekoľko výrazných ženských osobností. Do Trenčína prídu dve držiteľky Grammy i objavy súčasnej hudobnej scény.

Je čerstvou víťazkou ocenenia Grammy, píšu o nej najprestížnejšie svetové magazíny a pritom ešte pred pár rokmi bola známa iba ako sestra Beyonce. Minulý rok bol pre Solange Knowles prelomový. Hudbe sa pritom venuje odmalička a na jej tvorbu mal najväčší vplyv soulový zvuk zo šesťdesiatych rokov, ktorý zaktualizovala do modernej R’n’B podoby. Nechýba silná melodická invencia a intímna výpoveď o vlastnom živote. Za minuloročnú nahrávku A Seat at the Table získala Solange Grammy a interpretka sa vďaka nemu stala rešpektovanou autorkou.

Solange – Losing You

Ďalšou víťazkou Grammy, ktorá príde do Trenčína, je speváčka a klaviristka Birdy. V štrnástich rokoch prespievala Jamesa Taylora, Bona Ivera, The National a potvrdila vycibrený vkus. Jasmine van den Bogarde prijala autorský pseudonym Birdy a začala pracovať na vlastných piesňach, ktoré v mnohom pripomínajú Kate Bush alebo Kate Tempest. Avšak s melancholickejším odtieňom. Tretím albumom Beatiful Lies definitívne dospela a jej piesne sa usadili niekde na pomedzí stredného prúdu a alternatívy. Na Pohode predstaví svoju tretiu štúdiovú nahrávku spoločne so slovenským ženským zborom.

Birdy – Words

Na trenčianske letisko sa vráti britská konceptuálna raperka M.I.A. V roku 2011 tu zanechala silný dojem s piesňami, ktoré akcentujú životné postoje v rôznom hudobnom poňatí: hip-hop, reggae, elektronika, ázijská ľudová hudba. Keď budú nasledujúce generácie hľadať kroniku dejín mestskej spoločnosti, je pravdepodobné, že siahnu po pesničkách tejto raperky. A to nie je všetko. Na Pohode sa predstaví aj umelkyňa pôsobiaca pod menom Austra so svojím synthpopom, elektronické – industriálne duo Galaxy, v ktorom pôsobí Katie Stelmanis a Maya Postepski či éterická Alice Phoebe Lou s jej snovým folkom.

M.I.A. –  Paper Planes

Netreba zabúdať ani na Katarínu Málikovú, ktorá predstaví piesne z debutového albumu Pustvopol, ktorý spustil renesanciu ľudovej hudby v postmodernom šate. V podaní Kataríny ožíva horehronský folklór v novej podobe: tmavej a temnej. Ťažký, izolovaný a neprístupný život medzi telgárskymi skalami sa ozýva v krásnych a iluzórnych piesňach. Katarína Máliková vystúpi spolu so svojou kapelou v zložení flautistka Katarína Turčinová, huslista Andrej Turčin, klaviristka Klaudia Kosmeľová, akordeonista Ondrej Druga, huslistka Žaneta Mariňáková, kontrabasista Ján Tomek a bubeník Tomáš Hríbik. 

spot_img