8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 mája, 2024
spot_img
FotoreportyŠtekali, vrčali, nepohrýzli, a predsa fanúšikovia zavíjali

Štekali, vrčali, nepohrýzli, a predsa fanúšikovia zavíjali

Psí vojáci, Mirnix Dirnix –  U Očka, Bratislava

České podzemie už dávno vystúpilo na povrch. Preč sú doby, keď sa podobné koncerty šírili iba ústnym podaním a podobali sa akémusi sektárstvu. Underground nebol nadávka, ale akýsi „elitný klub“. Schádzali sa v ňom ľudia otvorení novým smerom a myšlienkam. Dlhý čas bola kapela Psí vojáci súčasťou tohto podhubia. Keď sa už konečne moloch totality pobral do rakvy, mnohé kapely to neprežili. Diktát trhu, poslucháčsky záujem, alebo iné problémy ich skrátka potopili. Psí vojáci vydržali a ich popularita je stále na vzostupe. Koncert U Očka to dokázal. Spojili sa tu nielen rôzne generácie, ale aj národy – na koncerte sa ozývala aj početná skupina českých fanúšikov. Dôkazom, že Psí vojáci sú stále aktuálni, bola prítomnosť mladších ľudí. Atmosféra bola priateľská, žiadne dusno pri čakaní, každý si našiel „svoje miesto“ v dave.

Aj keď pôsobia komornejšie, vyžaruje z nich rockový duch. Dominantný klavír, ktorý predurčuje ich zvuk, nie je práve rockovým nástrojom. Fascinujúci je spôsob hrania Filipa Topola  na pomedzí romantickej naivity a rockovej dravosti s poznaním, že svet iný nebude, ale poďme tvrdo proti nemu. Topol aj teraz dokázal, že je charizmatickou postavou plnou aury, ktorú dovoľuje nasiaknuť aj svojím poslucháčom. Pri hitoch bolo publikum nadšenejšie, ale počas celého koncertu bolo v „ušiach“  cítiť napätie a pozornosť. Hymnou večera by sa mohla stať skladba Jsem mladej. Pripomenula krásny čas mladosti tým, ktorí ju žijú, ktorí ju žili a ktorí ju budú žiť. Že treba žiť tu a teraz. Nadviazala na to ďalšia hitovka  Marylin Monroe, ktorá sa sama stala symbolom mladosti a krásy -ale aj pomíjivosti. Keď sa to tak vezme, hudobne môžu Psí vojáci pôsobiť dosť skromne. Veď klavír, basgitara a bicie nástroje majú obmedzený priestor. Ale Topol je vynikajúcim aranžérom a vo svojej podstate aj kapelníkom. Pri jeho „kormidle“ sa vystriedalo množstvo hráčov. S pocitom, že loď sa nepotopila som odchádzal z koncertu.

Už tu dávno nie je underground. Ľudia vidia voľne plagáty vo svojich mestách, lístky si kupujú u predajcov, na koncerte dostať nové albumy. Je tu iná doba, iné pocity, iní ľudia. Psí  vojáci sú tu. Sú iní a predsa tak rovnakí. Kým tam bude Topol, tak vždy budú.

 

 

spot_img