8.6 C
Slovakia
štvrtok, 28 októbra, 2021
spot_img
HomeRecenzieRichard Autner – Odpovede

Richard Autner – Odpovede

Z hereckej šatne Slovenského národného divadla sa k nám dostáva ďalší hudobný album. Tentokrát ide o debutový nosič herca Richarda Autnera – Odpovede , ktorý rovnomennou skladbou navnadil poslucháčov už pred tromi – štyrmi rokmi.

Kapela okolo Richarda Autnera sú klavirista Martin Christov, gitarista Vladimír Nikulin, basgitarista Milan Koyš a bubeník Marek Žilinec. Okrem nich sa na nahrávke objaví ďalšie množstvo hostí ako napríklad jedinečné Spectrum Quartett, dychová sekcia – Janko Slezák, Karol Sipos, Majo Džubák – či violončelista Toby Kuhn a kontrabasista Denis Pagáč. Svojimi hlasmi prispeli aj herci Vladimír Jedľovský, Alexander Bárta a Juraj Loj.

Richard Autner svoju všestrannosť a hudobné schopnosti demonštruje skrz aranžmány a texty na celom albume. Tematicky nie veľmi rôznorodú textovú zložku dopĺňa vrstevnatá hudobná. Napriek tomu si však nedovolím tvrdiť, že by texty nevynikli. Práve naopak. Každá jedna skladba obsahuje silné slová, umnú a citlivú prácu s metaforou, či fórom.

Prvú polovicu albumu hľadáme spolu s autorom odpovede. Bežné existenciálne otázky sú kladené originálne. Dôraz dáva na tému sebalásky, ktorá je citeľná takmer v každej skladbe na nosiči. Na tom nie je nič zlé, veď duševné zdravie a mať seba na prvom mieste je už dlhodobejší problém dnešnej spoločnosti. Preto som osobne veľmi rád privítal náhlu zmenu v melódiách.

„To, že život v konečnom dôsledku nie je až taký zložitý, zlý a smutný, zhodí veselšími skladbami a humorom. A presne taký život je. Netreba sa z neho…“

Druhú časť albumu otvára pieseň s názvom Klára. Pesnička o nevere podaná humorným spôsobom, zároveň jemne melancholická až depresívna, ale za to „do tanca”. Po nej nasledujú už len podobné skladby. Odpovede uzatvára komická spoveď Juraja Jánošíka, ktorá podobne ako všetky piesne, spája v sebe vtip aj smútok, ale najmä, hudobnú zručnosť a vyzretosť.

Väčšina hudobných nosičov má tendenciu striedať dynamiku. Richard Autner zvolil opačný kľúč. Celkové pomalé tempo a „ťažké” melódie sa vystriedajú až v polovici albumu. To, že život v konečnom dôsledku nie je až taký zložitý, zlý a smutný, zhodí veselšími skladbami a humorom. A presne taký život je. Netreba sa z neho …

spot_img

VYBERÁME

spot_img