8.6 C
Slovakia
nedeľa, 14 apríla, 2024
spot_img
RozhovoryRozhovor s kapelou Teskohippies !!!

Rozhovor s kapelou Teskohippies !!!

Teskohippies
Teskohippies

Mestečko Vrbové je na hudobnej mape známe predovšetkým s aktivitami Brana Jobusa. No tento stav sa pomaly, ale isto mení. Na scénu prichádza s novým albumom vymakaná a trendová formácia Teskohippies. O kapele a novom albume  „Trying to make u stay „ sme sa rozprávali s členmi kapely Renátom a Lukášom, pričom informácie o pripravovanom turné nám prezradil manažér kapely Richard.

Takže v krátkosti by si mohol predstaviť členov hudobnej formácie Teskohippies.

Renát:

Renat Khallo: gitara , spev
Lukáš Snoha:bicie
Viliam Púchovský: gitara
Bohuš Michalko: gitara, spev
Alexander Antoška: basová gitara

Aký bol prvotný impulz pre začiatok kapely a ako prebiehali začiatky hrania?

Renát:   Prvotný impulz nastal ešte pred Teskohippies. Traja z nás už nejaké tie kapely mali. Tie stroskotali z takých tých bežných príčin. Teskohippies vzniklo na základe nejakého porozumenia. Chceli sme nejaký spôsob uniku z každodennosti pomocou kreativity.

Lukáš:  Kapela už fungovala pod názvom „Ako Chceš“  keď som zasadol za bicie a potom sa ešte pridal Šano. Teskohippies potom vznikli v podstate z tohto zoskupenia. Prvé skúšky prebiehali tak, že sme jamovali a improvizovali z čoho postupne vznikali skladby..

Prečo ste zvolili práve názov kapely Teskohippies a aký je váš vzťah k obchodnému reťazcu Tesco ?

Lukáš: Pre názov Teskohippies sme sa rozhodli po uvážení všetkých možných názvov ktoré nás napadli. Zrejme preto, že nám najlepšie znel a všetkým sa páčil..každopádne ma aj nejaký zmysel, ktorý si nepamätám ale Renát ti povie:) A do Tesca  chodíme len nakupovať:)

Renát:  Názov Teskohippies vznikol pri pive… povodne to bolo iba absurdne spojenie dvoch slov, neskôr ma napadlo, že je to dobrá irónia na subkultúru a alternatívnu kultúru a vlastne aj na nás samotných.

 

Aké sú vaše hudobné vzory a s akou kapelou by ste si chceli zahrať, prípadne spolu jamovat na jednom pódiu?

Renát:  Kedysi sa dalo hovoriť o hudobných vzoroch a idoloch. To sa časom stráca a nahrádzajú ich spektrálne širšie inšpiračné zdroje. Určite mame svoje obľúbené kapely a hudobníkov, ale inšpiruje nás umenie ako celok a hlavne umenie, ktoré revoltuje voči konvenciám. Páčia sa nám veci súvisiace s estetikou. Hudba, móda, výtvarné umenie, film, literatúra, či architektúra. Ak mam ale povedať s kým by som chcel jamovat na pódiu, tak poviem, že s niekým koho poznám aj osobne.

Lukáš: Hudobných vzorov je veľa, veľmi veľa. Každý máme iné a určíte sa to odzrkadľuje aj v našej hudbe. Neviem s kým by som si chcel zahrať, ale dôležité je,  aby sme hrali, ak to bude niekto koho tvorbu máme radi, tak nás určite bude tešiť.

Ako ste sa rozhodli akým hudobným smerom sa uberiete? Nasledovali ste svoje vnútorné pocity , alebo nejakým iným spôsobom?

Renát: Vždy sa riadime pocitmi. Nie je v tom žiadny kalkul, ani nasledovanie nejakého trendu. Snažíme sa posúvať vpred, ale iba natoľko, nakoľko nám to dovolia naše pocity.

Lukáš: Myslím ,že to čo hráme je do istej miery spojením všetkého čo sme kedy počuli ,čo máme radi.  Potom zo skúšok a jamov nejako vyšlo to čo hráme teraz.  Vždy sme hrali to čo sa nám páčilo.

Ako hodnotíte svoje doterajšie pôsobenie na hudobnej scéne? Ste smutný z jej skôr tvrdého komerčného fungovania, alebo si to užívate  a to predovšetkým na koncertoch, o ktorých chyrujú v poslednej dobe len dobré zvesti ?

Renát: Nemyslím si, že o našich koncertoch kolujú iba dobre zvesti. A čo si myslime o hudobnej scéne? O tej komerčnej nič. Nepovažujeme to za hudbu. Je to len zárobková činnosť všelijakých obchodníčkou a špekulantov. Na druhej strane nevidím nič zle na tom, že je umenie finančne ohodnotene, skôr naopak. Nepáči sa mi iba väčšina tej hudby v hlavnom prúde a nepáči sa mi prístup tých ľudí. Postráda to ľudskosť a autenticitu. V žiadnom prípade nemoralizujem. Len to mam na háku a zaujíma ma alternatívna kultúra, ktorá vám dáva možnosť sa vyjadriť slobodne a ak oslovíte ľudí, tak si možno aj zarobíte. Záleží na šikovnosti každého.

Lukáš:  Myslím, že celkom kladne. Tento rok sme odohrali dosť koncertov, dostali sme sa aj na známejší Žákovic, Barbakan.  Dva single z pripravovaného CD sa dostali do Rádia_Fm , fajn.:) bavíme sa a užívame si koncerty,  ktoré sú pre nás veľmi dôležité, pričom sa snažíme hrať ich čo najlepšie..

Vaše hudobné nadšenie sa pretavilo do nového CD, ktoré čoskoro uzrie svetlo sveta aj fyzicky, ale aj na internete zdarma, na čo sa môže hudobný fanúšik tešiť?

Renát: Na nás:))

Lukáš: Na pripravovanom albume bude desať skladieb a každý fanúšik sa môže tešiť na poriadnu diskotéku..:)

Ako vznikalo nové album, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu, s kým ste spolupracovali na novom albume ?

Renát:  Spolupracovali sme s Mariánom Kratochvílom, ktorý nám ponúkol nahranie CD. Počas jeho tvorby sa dostali dve skladby do dennej rotácie Rádia_FM a to nás povzbudilo ešte viac. Robíme to pre ľudí a akýkoľvek záujem z ich strany nás veľmi teší. Na albume hosťovala ešte slečna Darinka Blahova, ktorá nám nahrala vokály a pán Erich Boboš Procházka s bluesovou harmonikou.

 

Lukáš: Nove album vznikalo v dielničke Mariana Kratochvíla, ktorý nám ho celé  nahral a mixoval. Trvalo takmer dva roky kým sme sa dostali k finálnemu zvuku. Spolupracovali sme na ňom s Erikom Bobošom Procházkom, ktorý nám na dva tracky nahral ústnu harmoniku..sú to piesne Jack and Coke a Kalendár..tuším..a Darinkou Blahovou ktorá nám naspievala vokály. Sme im za to vďačný ..Väčšina trackov už bola vymyslená pred nahrávaním, takže nahrať album bolo takým logickým vyústením.  Chceli sme svoju tvorbu nejako zachytiť:)

Čo chcete dosiahnuť svojím albumom? Aké sú vaše ašpirácie a ciele? Máte záujem dosiahnuť hranosť vašich songov aj v iných rádiách ako je Rádio_Fm,  v ktorom už rotovalo pár vašich trackov?

Renát:  Okrem Rádia_FM nás hralo prešovské rádio, internetové rádio A1 a študentské rádio TLIS. Čo sa tyká rozhlasu je našou prioritou fmko a podobné médiá. S našou hudbou nemá význam uvažovať na Slovensku o iných rádiách. Chceme dostať hudbu medzi ľudí, nahrať klip a venovať sa ďalej tomu čo nás baví slobodne.

Lukáš: Chceme aby sa album dostal čo najviac medzi ľudí a dúfame, že sa bude ľuďom páčiť. Určite by sme neboli proti, ale myslím, že iné radia na Slovensku nemajú záujem o hranie takejto hudby, nie je to mainstream.

 

Čoskoro vás čaká veľké koncertné  turné, mohli by ste nám prezradiť o ňom niečo bližšie?

Richard: So skupinou Teskohippies sa chystáme na turné po Slovensku , ktoré bude zahŕňať i dva koncerty v Českej Republike. Cieľom týchto koncertov je podpora nového CD, ktoré uzrie svetlo sveta 29.1. kedy zároveň začíname i s turné, konkrétne v Novom Meste nad Váhom. ( v ten deň taktiež spustíme i novú webovú stránku teskohippies.com Pokračujeme v Bratislave (NUSPIRIT) kde vystúpime i so skupinou TalkShow. Tam plánujeme oficiálne pokrstiť naše nové CD. Očakávame, že to bude najsilnejšia klubová akcia v novom roku v Bratislave. So skupinou TalkShow si zahráme ešte v Trenčine v klube Lúč a v Prievidzi (ELEMENT). V polovičke Slovenskej koncertnej šnúry predstavíme našu rock&rollovu show i v Brne a v Prahe kde odohráme koncert s našou spriatelenou skupinou A Banquet a veľmi kvalitnou skupinou Dead Pope s Company. Ďalej sa zastavíme v Žiline, Ružomberku, Banskej Bystrici, Trnave, Nitre a v Piešťanoch kde plánujeme spraviť koncert vo väčších priestoroch na aké nie sú naši fanúšikovia zvyknutí. Všetko sa včas dozviete. 🙂 Mysleli sme i na vizuálnu stránku koncertov takže spojíme väčšinou našich akcií i s videoprojekciou. Taktiež každý návštevník si bude môcť zakúpiť náš nový album, tričká či odznaky. Bude to rock&roll a už teraz sa na to veľmi tešíme.

Chystáte na ňom aj niečo špeciálne ?

Richard:  Celé naše turné bude mať i menši charitatívny podtón. Rozhodli sme sa pre skvelú vec a to podporiť kreativitu detí  na detskej onkológií v Bratislave podarovaním predmetov ako ceruzky, perá farby na textil, farby na sklo, pentelky, gorálky a mnohé ďalšie veci, ktoré dúfam prinesú naši fanúšikovia na každý koncert. Špeciálne bude celé turné pretože tak veľa koncertov v priebehu jedného mesiaca sme ešte nemali. Dúfam, že sa nepozabíjame. . . 🙂

 

Ako vidíte budúcnosť kapely? Viete si predstaviť , ako na tom  budete tak o 5-10 rokov ??

Richard:  Skupina Teskohippies má obrovský potenciál. Behom 2 rokov si podmaníme Československo a o 5 rokov hráme v UK s tým, že súčasné hviezdy na Britskom poli nám nebudú stačiť už ani ako predskokani 😀 Behom piatich rokov chceme byt pravidelnými účinkujúcimi hlavne na najvychytanejších festivaloch na Slovensku a Česku. Ak nám pôjde tak rýchlo robenie albumu ako tento krát, tak o päť rokov tu máme ďalší album. 🙂 5-10 rokov je obrovský časový pojem. Pre nás bude kľúčový hlavne tento rok a ja len pevne dúfam, že sa ho v zdraví dožijeme a hlavne užijeme si to množstvo koncertov, ktoré nás tento rok ešte len čakajú.

Lukáš: Neviem si predstaviť čo bude o päť rokov, ale v blízkej budúcnosti chceme hlavne hra čo najviac koncertov ,baviť sa na našich koncertoch spolu s fanúšikmi, obidvomi 🙂 a robiť hudbu, ktorá nás baví. A ak nám to výdrží tak to budeme robiť aj o tých päť aj desať rokov.

Renát: Cesty paaane jsou nevyspytatelny:)

Viac info o kapele na :

www.bandzone.cz/teskohippies

www.myspace.com/teskohippies

Facebook/Teskohippies

 

Autor: Lukáš Osvald/Musicpress

spot_img