8.6 C
Slovakia
streda, 21 októbra, 2020
Home Súťaže SÚŤAŽ O VSTUPENKY A CD IVA BITTOVA & MUCHA QUARTET

SÚŤAŽ O VSTUPENKY A CD IVA BITTOVA & MUCHA QUARTET

Bittova_orez_1600

Ľudová pieseň má v sebe esenciu vypovedať nielen o živote našich predkov, ale i o našom správaní a povahe. Z ľudoviek sa dozvedáme o neduhoch, ale i pozitívnych vlastnostiach spoločenského správania.

Aj tento element zapôsobil na skladateľa Bélu Bartóka, ktorý sa vyberal do tých najzapadnutejších končín, aby zbieral a následne upravoval ľudové nápevy. Počas svojej bádateľskej kariéry etnomuzikológa ich nazbieral vyše jedenásť tisíc. Tie slovenské tvoria podstatnú časť, vyše 3 200 nápevov. Z tohto veľkého množstva si Vladimír Godár vybral 44 z nich, ktoré prearanžoval a zhromaždil v projekte Slovenské spevy, na ktorom spolupracoval s huslistkou a speváčkou Ivou Bittovou a súborom Mucha Quartet. Nejde pritom o prvú spoluprácu Godára s Bittovou. Na konte majú už tri štúdiové projekty, pričom najznámejšia z nich je nahrávka Mater. Kým Godár vtedy siahol po súbore Solamente naturali, tento krát si zvolil sláčikové kvarteto Mucha quartet.

 

30.11.2016 o 19:00 – Bratislava

04.12.2016 o 18:00 – Nitra

Transkripcie Vladimíra Godára Slovenských piesní od Bélu Bartóka umožňujú preniknúť do hudobného sveta folklóru. Spolupráca českej huslistky a speváčky, v tomto prípade speváčky Ivy Bittovej a mladého talentovaného sláčikového kvarteta – Mucha Quartet bola obrovskou hudobnou aj ľudskou inšpiráciou z oboch strán. Živý a spontánny prejav Ivy Bittovej preniká hlboko k podstate interpretovanej hudby. Pri koncipovaní piesní sa vychádzalo zo snahy zjavniť pôvodný folklórny tvar v jeho súvislosti s Bartókovým spracovaním. V Bártokovej zbierke (ako aj v ďalších prameňoch) sa vyhľadal pôvodný záznam piesne a zaznamenaný text sa zveril sólovému hlasu. Ďalšie hlasy Bartókovej úpravy má na starosti sláčikové kvarteto, ktoré môže asociovať tak folklórny svet, ako aj svet umeleckej kompozície. Cyklus pozostáva zo 44 skladieb, pričom až 13 z nich spracúva melódie slovenských ľudových piesní. Vychádza vo vydavateľstve Pavian records.  

S DR. Horákom  a MusicPress.sk hráte o 2x vstupenku + CD, na jedinečný koncert do Nitry

IVA BITTOVA & MUCHA QUARTET :

BELA BARTOK – SLOVENSKE SPEVY

Žrebujeme 1 decembra 2016!

Súťažná otázka znie :

Vymenujte nám aspoň jeden spoločný projekt, na ktorom pracoval Vladimír Godár s Ivou Bittovou ?


[contact-form-7 404 "Not Found"]

 

Iva Bittová / musicpress.sk

 

VYBERÁME

Gin Wigmore verí zodpovedným lídrom

Novozélandská speváčka Gin Wigmore zverejnila svoj najnovší singel H B I C (Head Bitch In Charge), ktorým sa pripomenula po dvoch rokoch od...

Duhan & Max the Sax

Blízky spolupracovník Parova Stelara, saxofonista Max the Sax, sa spojil so slovenským producentom Duhanom, aby spoločne nahrali track Ask the Dust.

Space Cats debutujú

Trio Space Cats, ktoré tvorí bubeník Ľuboš Ambrozai, basgitarista Miloš Bulík a hráč na syntetizátory Julián Ratica, vydáva svoj debut u Deadred, na ktorom...

Ako rozkladajúca sa mŕtvola…Atramentus

Mŕtvolný pach a hniloba zavanul z kanadského Quebecu, odkiaľ pochádza doom funeral metalová Atramentus (členovia kapiel Chthe'ilist, Funebrarum, Gevurah), ktorá predstavila svoj debut Stygian.

Byron The Aquarius križuje jazz s deep housom, vychválil ho samotný Jeff Mills

Jeff Mills si vybral ďalšieho šikovného hudobníka, ktorý by mal nanovo definovať zvuk Axis Records. Byron The...