8.6 C
Slovakia
štvrtok, 22 apríla, 2021
Články Zachránila ho hudba, alebo kvôli nej zošalel? Brilantný dokufilm Solo

Zachránila ho hudba, alebo kvôli nej zošalel? Brilantný dokufilm Solo

Časozberný dokument Solo je unikátnou výpoveďou francúzskeho režiséra žijúceho v Prahe o duševnej chorobe jedného z najtalentovanejších klaviristov Južnej Ameriky Martína Perina.

Tento dokumentárny film s umeleckou ambíciou mal byť ozdobou tohtoročného Febiofestu, ktorý pre koronavírus museli organizátori zrušiť pár dní pred jeho začatím. Reč je o filme Sólo, v ktorom sa parížsky režisér Artemio Benki zameral na život argentínskeho klaviristu a skladateľa Martína Perina.

Veľký talent svojej generácie latinskoamerických klaviristov, ktorí priťahujú takmer magickým poňatím aj melanchóliou. No práve tento splín Martínovi Perinovi priniesol do jeho vnútorného života zmätok a roztrhla väzby s blízkym okolím. Duševná choroba ho priviedla na psychiatrické oddelenie.

SOLO PATRÍ K POZORUHODNÝM SONDÁM DO UMELECKEJ DUŠE AJ O ŽIVOTE S DUŠEVNOU CHOROBOU.

Režisér sa zameral na Martínov príchod zo zariadenia, kde strávil štyri roky, do bežného života. Veľmi silné sú úvahy, v ktorých sa talentovaný klavirista zamýšľa nad svojou samotou aj nad pochybnosťami o strávenom čase nad štúdiom hudby.