8.6 C
Slovakia
streda, 12 júna, 2024
spot_img
Festivaly25 vecí, ktoré by ste mali vedieť o skupine Alt-J

25 vecí, ktoré by ste mali vedieť o skupine Alt-J

alt-J-TIAY-01-credit-Gabriel-Green_Low

Už pár týždňov je známe, že prvým menom Pohody 2017 je anglická indie rocková kapela Alt-J. Tvoria ju traja hudobníci: spevák Joe Newman, gitarista a klavirista Gus Unger-Hamilton a bubeník Thom Green. Okrem toho, že majú na konte dva štúdiové albumy An Awesome Wave (2012) a This Is All Yours (2014), je ešte veľa zaujímavostí, ktoré o nich možno neviete. My vám ich prinášame.

 1. Značka trojuholníka ∆, ktorú používajú znamená meno kapely – Alt-J. Znak pochádza z gréčtiny. Je to písmeno delta, ktoré sa používa ako matematický znak pre zmenu. Ak však na počítači Mac stlačíte alt + j, napíšete presne tento trojuholník.
 1. Kapela mala pôvodne štyroch členov, no v roku 2014 ich opustil basgitarista Gwil Swainsbury.
 1. Gus sa narodil v Paríži. Joe sa narodil v Southhamptone, ktorý ho inšpiroval aj v skladbe Bloodflood. Text je o ľuďoch, ktorých sa bojí stretnúť, lebo by ho zbili.
 1. Alt-J sa dali dokopy v roku 2007 na univerzite v Leeds. Joe a Gus sa prvýkrát stretli v univerzitnej práčovni. Gwil, Joe a Tom sa stretli na hodine výtvarného umenia. Gus nie, lebo študoval anglickú literatúru. Popri štúdiu na univerzite v Leeds pracovali na svojom prvom albume v londýnskom Brixtone.
 1. Alt-J nebolo ich prvé meno. Daljit Dhaliwal bola ich prvá prezývka, potom sa premenovali na Films. Americká punková skupina The Films však začala robiť okolo toho rozruch a tak sa premenovali na Alt-J.
 1. Často ich prirovnávajú k Radiohead. Gus a Joe s tým nesúhlasia a tvrdia, že majú pred sebou ešte veľmi dlhú cestu, aby ich mohli k nim prirovnávať.
 1. Členovia kapely nie sú zástancami platených stretnutí s fanúšikmi (meet and greet). Joe v rozhovore povedal, že dôvodom prečo to nerobiť je to, že to robia politici.
 1. Joe berie pri písaní textov inšpiráciu z ľudských príbehov. Reaguje emocionálne na depresívne veci ako smrť, láska, alebo tragédia, len zriedka sa zameriava na šťastné udalosti. Hovorí, že veci spojené so zánikom sa ho týkajú najviac. Napríklad, v ich klipe k piesni Matilda je posledná scéna z kultového thrilleru Leon. Jean Renault hrá Leona a zomiera. Pieseň je o jeho vzťahu s dievčaťom. Pieseň Taro je zase o smrti maďarského vojnového fotografa a novinára Roberta Capa.
 1. Kapela čerpá námety na piesne aj z kníh, či filmov. Napríklad, skladba Fitzpleasure je voľne založená jednej kapitole novely Huberta Selby Juniora Posledná odbočka na Brooklyn. Pesnička Breezeblocks je inšpirovaná detskou knižkou Kde žijú divé zvery. Pieseň The Gospel of John Hurt je inšpirovaná klasickým sci-fi filmom Alien.
 1. Alt-J sa objavili v playliste Davida Camerona, ktorý odovzdal hlavám štátov, vrátane Baracka Obamu, Angely Merkelovej a Vladimira Putina.
 1. Alt-J napísali hudbu pre film Bruca Goodisona Leave to Remain. Režisér povedal, že ich hudba je ideálnym doplnkom emocionálnej cesty jeho postáv.
 1. Majú slávnych fanúšikov. Pri tvorbe albumu sa nimi inšpirovala skupina Paramore. Gitarista Taylor York počúval ich skladbu An Awesome Wave počas písania nahrávky. Víťazka X Factoru Leona Lewis povedala, že by veľmi rada spolupracovala práve s Alt-J. Ich veľkým fanúšikom je aj hviezda seriálu Breaking Bad Aaron Paul.
 1. Ich prvé nahrávky vznikli v detskej izbe bývalého basgitaristu Gwila Swainsburyho. Matilda bola prvá pieseň, ktorú nahrali profesionálne.
 1. Odkaz pre ľudí, ktorí považujú Alt-J za nudných: Kedysi ich vyhodili z hotela, lebo Gwila prichytili pri močení z balkóna.
 1. Joe raz zmeškal lietadlo, keď bol na turné, lebo po koncerte išiel k niekomu domov a zaspal tam. Taký je život rockových hviezd. Ale vraj nie sú až taký šialený. Keď sú na cestách, nosia so sebou veľké zásoby časopisov na čítanie.
 1. Napísali pieseň Buffalo k filmu Terapia láskou, v ktorom hrala Jennifer Lawrence.
 1. K ich obľúbeným producentom elektronickej tanečnej hudby patria Romare a Bassnectar.
 1. Gus povedal v jednom rozhovore, že na Wikipédii spravili chybu a neuviedli ho ako člena kapely. Namiesto neho tam bol nejaký Tom Woolridge. Chybu krátko na to opravili.
 1. Joe sa prvýkrát stretol s gitarou, keď sledoval svojho otca. Hral klasické americké skladby v miestnych krčmách opitým ľuďom.
 1. Ich prvý koncert sa konal v Joeovej obývačke. Pripravili aj varené víno. Niekto z hostí omdlel.
 1. Mumford and Sons spravili cover ich skladby Tessellate. Alt-J povedali, že by im to niekedy radi vrátili. Aj Ellie Goulding naspievala cover piesne Tessellate. Kapela na to reagovala veľmi pozitívne.
 1. Kapela sa pri tvorbe druhého albumu utiahla do Hampshire, ďaleko od všetkého, čo by ich mohlo rozptyľovať. Boli u Joea v Southamptone a jeho otec ich motivoval k písaniu pesničiek.
 1. V roku 2012 vyhrali Mercury Prize za ich debutový album Awesome Wave, ktorý bol ohodnotený ako najlepší album roka Veľkej Británie a Írska. Potom čo vyhrali, do rána oslavovali na byte vo východnom Londýne a počúvali hudbu z gramofónu. Dostali peňažnú výhru 20 tisíc libier. Povedali, že za to pozvú rodičov na drahú večeru a kúpia im letenky, aby sa mohli dostať na také miesta ako oni.
 1. Kapela dostala ocenenie za origami návrh obalu ich debutového albumu An Awesome Wave.
 1. Bubeník Thom Green trpí zriedkavým genetickým ochorením, ktoré spôsobuje stratu sluchu a zlyhanie obličiek. Keď mal šesť rokov stratil väčšinu sluchu. Teraz je na 80 percent hluchý. Stratiť sluch je tá najväčšia rana pre hudobníka.

Po ročnej pauze sa Alt-J opäť objavia aj na festivaloch s novými pesničkami. Jeden z tých festivaloch bude aj Pohoda, ktorý sa uskutoční na trenčianskom letisku od 6. – 8. júla 2017.

Alt – J – Breezeblocks

spot_img