8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
FestivalyAni v ohlásenom programe divadelného stagu nebude chýbať rozmanitá hudba

Ani v ohlásenom programe divadelného stagu nebude chýbať rozmanitá hudba

2014-07-17-COLOURS-OF-OSTRAVA-0-ColoursMultižánrový český festival Colours of Ostrava prináša každoročne kvalitný program nielen na hudobných stagoch, ale snaží sa prispieť aj ďalšími umeleckými aktivitami. Už dlhý čas je na festivale zvlášť vyhradený priestor divadelnej scéne. Je zameraná na pestrú a kvalitnú dramaturgiu. Ale hudba sprevádza aj tieto divadlá. Poďme sa pozrieť na predstavenia, ktoré má možnosť navštíviť návštevník Colours of Ostrava.

Ak má hudobnú časť Colours of Ostrava svojich headlinerov, tak isto by sa dalo uvažovať aj pri jej divadelnej časti. Jedným z tohtoročných najpútavejších predstavení bude komediálna hra s autobiografickými prvkami DNA. V nej sa stretne Bolek Polívka so svojou dcérou Annou a budu riešiť generačné rozpory, existenčné spory, choroby a vzťahy. Polívka predvedie svoje smutno veselé klaunovstvo, pohybovú zdatnosť a hlboký pohľad dojemného šesťdesiatnika. Hudbu k predstaveniu pripravil David Rotter, ktorý spolupracoval s Polívkom aj na pokračovaní komédie Dědictví aneb kurva se neříka. Jeho charakteristickým prvkom sú krehké klavírne miniatúrky, ako aj hlboké plochy syntetizátorových atmosfér.

Bolek Polívka & Anna Polívková – Zdravica for Colours of Ostrava 2014


 

V priateľskom súboji  si to v rámci konceptu Souboj gigantů rozdajú,   brnenské divadlo Komediograf a pražská Besídka divadla Sklep. O víťazovi rozhodnú diváci, ktorých čakajú salvy smiechu a výnimočný herci ako Tomáš Hanák, Pavel Liška, Tomáš Matanoha, Josef Polášek a ďalší. A práve Komediograf je svojim hudobným sprievodom najbližšie k world music charakteru festivalu, keď v pozadí  ich predstavení je tango, jazz, česká polka, ale aj estrádne čísla s cirkusantskými fanfárami. O hudbu sa im starajú multiinštrumentalista Mario Buzzii a jeho kolega Zdeněk Král.

Komediograf – Železný Zekon


 

Alternatívne divadlo Vosto5 zahrá predstavenie Souboj Titánků, v ktorom pôjde o nič menšie, ako o zachovanie rovnováhy medzi dobrom a zlom. V antickom príbehu sa hlavní predstavitelia dostanú až na hranicu totálneho kolapsu civilizácie a vyhynutia. VOST5 je generačným divadlom, ktoré v sebe spája poetiku moderného kabaretu, satirických postrehov, bohatej improvizácie a mystifikácie. V tomto predstavení zaznie aj grécka ľudová hudba v zvláštnej humornej interpretácii.

Vosto5 – Snaha – Protestsong


 

Popredný súbor nového cirkusu Cirk La Putyka predstaví svoj nový medzinárodný multimediálny projekt Risk – v ktorom sa prelína akrobacia s projekciou a živou hudbou. Predstavenie Risk je esenciou fantázie, volnosti pohybu, farieb a emócií. V hudobnej zložke sa stretávajú silné rytmické štruktúry s emotívnymi elektrickými gitarami a kúzelnými arpeggiami.

Cirk La Putyka – Risk


 

Multižánrový projekt One Step Before the Fall je venovaný večnému bojovníkovi  a kráľovi všetkých kráľov – Muhammedu Alimu. V metafore životných bojov sa tematizuje motív vyčerpanosti a kolapsu. Hypnotická zvuková vlna Lenky Dusilovej a silový tanec Markéty Vacovskej ešte viac umocňuje tento nevšedný zážitok.

Spitfire Company – One Step Before the Fall


 

Divadelná scéna na tohtoročnom Colours of Ostrava ponúkne bohatý program, v ktorom nebudú v popredí klasické kamenné predstavenia, ale multikultúrne, živeľné a humorné projekty. Rezerváciu na jednotlivé predstavenia je možné si zaregistrovať na stránke festivalu.

| autor: Daniel

spot_img