8.6 C
Slovakia
piatok, 24 mája, 2024
spot_img
FestivalyAriel Pink verzus John Maus

Ariel Pink verzus John Maus

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Jedných irituje, druhí ho považujú za jedného z najpozoruhodnejších muzikantov tejto éry. Výstredný hudobník Ariel Pink, s ružovými vlasmi a „ružovým“ pseudonymom, je profesionálnym odkazom na outsider music. Vo svojom najnovšom albume Dedicated to Bobby Jameson sa venuje zabudnutému hudobníkovi Bobby Jamesonovi a sám potvrdzuje status muzikanta s koreňmi v nostalgii. Zvlášť vplýva na neho kazetová kultúra a osemdesiatky. V jeho tvorbe sú odkazy na surf rock aj post punk. Gitarové riffy majú rýchly nábeh a sú veselými spomienkami na jednu bezstarostnú éru v populárnej hudbe. Ak uprednostňujete umelcov s veľkou fantáziou a nadprodukciou, čo si celú produkciu zabezpečujú sami, ako napríklad R. Stevie Moore, určite siahnite po Arielovi Pinkovi. Ten všetky svoje vzory vstrebal a teraz to cez svoju kreativitu vypľul na poslucháča, ktorý to strávi veľmi jednoducho. Pri hudbe Ariela Pinka vás napadnú dve slová: fanúšikovstvo a úprimnosť.

Ariel Pink

žáner: Indie rock / Psychedelic pop / Surf rock

kde ho zažijete: OFF Festival

Ariel Pink – Picture Me Gone

Ďalší obdivovateľ éry osemdesiatok a bývalý spoluhráč Ariela Pinka v skupine Haunted Graffiti. No John Maus na rozdiel od Ariela Pinka považuje gitaru v indie rocku za zbytočný nástroj a namiesto nej vo veľkej miere používa samplere a syntetizátory. Farbou vokálu sa približuje Ianovi Curtisovi z Joy Division, práciou s mikrofónom na koncertoch zase pripomína Davida Coverdala z Whitesnake a rytmika má „duranovský“ charakter. John uprednostňuje koncertovanie pred štúdium, čo sa prejavuje tým, že do vystúpení dáva všetku svoju energiu. Hudobník je tiež veľkým fanúšikom a zberateľom všetkého, čo len trochu súvisí s fenoménom popkultúry. Dokonca o tom prednáša aj na Havajskej univerzite. Vo svojich textoch však nevynechá jedinú možnosť, aby pop kultúrne ikony neušetril štipľavým a ironickým poznámkam.

John Maus

žáner: Indie rock / Psychedelic pop / Synth pop / Post punk

kde ho zažijete: OFF Festival

John Maus – The Combine

Dvom veľkým egám a osobnostiam bola skupina Haunted Graffiti priúzka, preto sa ich cesty rozdelili. No v Katoviciach sa opäť stretnú aspoň ako kolegovia -z brandže a ich koncerty budú nepochybne patriť k ozdobám tohtoročného OFF Festivalu.

spot_img