8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
FestivalyBratislavské Jazzové Dni budú svieže a pre mladšie ročníky

Bratislavské Jazzové Dni budú svieže a pre mladšie ročníky

fb-obr-BJD-2016

Bratislavské Jazzové Dni dnes oficiálne spustili svoj predpredaj a zverejnili program 42. ročníka. Medzi hlavné hviezdy bude patriť basgitaristka Princa, prvá dáma elektroswingu či nujazzová senzácia z Manchestru.

Fanúšikovia ortodoxného, starosvetského jazzu si budú ešte musieť počkať, pretože prví oznámení interpreti sú skôr určení pre mladšiu generáciu, a pre tých, čo obľubujú presahy do rôznych žánrov. Do Bratislavy tak zavíta Caro Emerald, ktorá sa síce necháva inšpirovať hudbou z ranných 40tych a 50tych rokov, no oživuje ju elektroswingovými aranžmánmi. Dá sa však povedať, že to robí o niečo kultivovanejšie než napríklad Parov Stelar. Manchesterské trio GoGo Penguin zase vychádza z minimalizmu Johna Caga a ambientných plôch Briana Ena, no ich kompozície stále znejú v jazzovom esprite. Keď pred štyrmi rokmi debutovali s nahrávkou Fanfares, hudobní kritici im dávali sľubnú budúcnosť. Dnes už majú na kontre tretí album, veľmi pozitívne hodnotenia a status najkoncertnejšej kapely súčasnej generácie.

GoGo Penguin – Hopopono

Patrí už tak trochu k tradícii, že BJD pozývajú aj basgitarových velikánov. Po Victor Wootenovi, Marcus Millerovi či Stanley Clarkovi príde Nik West, ktorá je známa ako blízka spolupracovníčka Princa. Okrem sidemanstva sa však venuje aj svojmu sólovému projektu. Ten patrí k tomu najlepšiemu zo súčasného svetového jazzfunku. Tanečný charakter bude mať aj koncert Kubáncov Tiempo Libre i R& B – soulový Jon Cleary.

Nik West – Forbidden Fruit

https://www.youtube.com/watch?v=uyPnfvLXalQ

Organizátori majú predsa len niečo pre staromilcov, keďže trubkár Enrico Rava začínal kariéru ešte v šesťdesiatych rokov a jeho meno sa viaže napríklad na geniálneho klaviristu Michaela Petruccianeho. Uvidíme aké ďalšie mená majú ešte v zálohe, už teraz to však vyzerá na veľmi svieži ročník.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok