8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
FestivalyDimension verzus Wilkinson

Dimension verzus Wilkinson

Drum and bass trochu kríva. Svojou živelnosťou mu šliape na päty techno či deep house, ale stále dokáže osloviť davy poslucháčov. Menami ako Dimension a Wilkinson, ktorí sa objavia na tohtoročnom Beats For Love v Ostrave.

Dimension si dávno podmanil najväčšie pódiá, no jeho hudba sa stále hráva aj na klubovej scéne. Vytvára hymnické skladby aj akceleračné motívy, ktoré spôsobujú prehriatie mysle. Trvalo mu iba sedem rokov než sa presadil v globálnom kontexte. Hity britského producenta poznajú na celom svete ako napríklad jeho remix Strobe od deadmau5a.

Robert Etheridge alias Dimension nechcel tvoriť iba inštrumentálnu hudbu. Postupne do beatov zapájal aj vokál, ktorý rozsekával cez vokodér. V rozhovoroch vraví, že pre neho musí mať melódia energiu, ktorej môže dať ďalšiu identitu. Britský producent obľubuje ten kontrast medzi priezračnými rádiovými hitmi a undergroundovou tvorbou. Vzniká tak priestor na experimentovanie a neočakávané postupy.

Dimension feat Cameron Hayes – Devotion

Obdobne sa k drum and bassu stavia Mark Wilkinson, ktorý vystupuje iba pod skratkou Wilkinson. Robertov londýnsky kolega takisto vie, ako chutí komerčný prúd, do ktorého sa nechal uniesť skladbou Afterglow. A tak jeho publikum rástlo a rástlo, no na svojich vystúpeniach si rád zaspomína aj na svoje začiatky, kedy sekal drum and bass s ďalšími žánrami. Vybudoval si živú kapelu, aby koncertovanie pozdvihol na vyššiu úroveň.

Wilkinsonova charakteristická črta sa najlepšie ukázala vo svojej najobľúbenejšej skladbe – Wash Away, ku ktorej vznikol videoklip inšpirovaný odvahou surfistov. Potiera v nej epigónske prvky drum and bassového žánru neobvyklými postupmi. Vtedy spoznal ten okamžik, že si môže hudbu robiť tak, ako to najlepšie cíti a zároveň byť komerčne úspešný.

Wilkinson – Wash Away

spot_img