8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 apríla, 2024
spot_img
FestivalyDischarge verzus Defiance

Discharge verzus Defiance

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Boli jedni z prvých, ktorí začali do punku miešať metalové a hardcorové prvky. Dodnes sú rešpektovaní naprieč rôznymi subkultúrnymi žánrami a ich vplyv je nedoceniteľný. Stali sa zakladateľmi d-beatu a prinavrátili punk rocku jeho pravú podstatu. Myslieť vlastnou hlavou, ísť proti múru a nevystavovať sa tlakom spoločenských konvencií. Takisto nebyť iba otrokom módy a vlastného imidžu. Hoci dnes hrajú predovšetkým hc punk, ich staršia hudba sa dobre hodí aj na crustové či metalové festivaly. Tempom síce ubrali, no gitarové riffy vyzreli a sú zahrané s väčšou delikátnosťou. Legendárny Discharge.

Discharge

žáner: d-beat / hardcore punk / crust punk

kde ich zažijete: Pod Parou

Discharge – Realities of War

Podobným spôsobom ako Discharge oživili starnúci punk rock aj Američania Defiance. Aj oni našli inšpiráciu v hardcore, ale siahli aj po street punku. Očistil ho od tradičných nánosov typu pomalosť, rozvláčnosť a starým kapelám zasadili priamy úder skrz rýchlu rytmiku a spevný vokál. Od Discharge sa naučili, že anarchizmus nemusí nutne znamenať nihilizmus, ale byť sebestačným a nezávislým od vlády a politikov.

Defiance

žáner: street punk / hardcore punk

kde ich zažijete: Pod Parou

Defiance – I Hate Everything

spot_img