8.6 C
Slovakia
nedeľa, 16 júna, 2024
spot_img
FestivalyEX:CLASS series uvádza: Bardo – Sisa Féher & Vladko Mikláš, Stroon Preludes...

EX:CLASS series uvádza: Bardo – Sisa Féher & Vladko Mikláš, Stroon Preludes and Songs, Absorver v MMC – so živým publikom!

EX CLASS series 2021

Prezentácia súčasnej tvorby s nádychom experimentu, elektroniky, improvizácie aj pevnej formy. Na treťom ročníku festivalu EX:CLASS series doletí z Kodane Sisa Fehér v sprievode Vladka Mikláša a kapely s projektom Bardo. Svoj zvukový svet vymaľuje Stroon a s ansámblom uvedie Preludes and Songs a svoje nové skladby predstaví elektronický producent Absorver. Tieto tri hudobné projekty vystúpia na festivale EX:CLASS 20. júna v bratislavskom MMC za sprísnených hygienických opatrení, a preto sa nemusíte báť o vašu bezpečnosť a zdravie.

V krízach prichádza inšpirácia a výsledné dielo je odrazom doby. Ako sa s tým dokáže vyrovnať umelecká obec a dokážu organizátori kultúrneho života pružne reagovať na neustále pribúdajúce výzvy?

Aj to bude hlavným motívom tretieho ročníka festivalu a koncertnej série EX:CLASS, ktorej hlavným cieľom je prinášať novú a inšpiratívnu hudbu, ktorá premosťuje prvky z vážnej hudby, alternatívnej, experimentálnej, ako aj meditatívnej elektroniky (ambient, nu jazz).

Sisa Fehér patrí k najzaujímavejším speváčkam, ktoré sa v posledných rokoch objavili na našej scéne. Svoje vyjadrovacie prostriedky formovala na štúdiách v Prahe, Londýne a najnovšie v Kodani. Do tvorby vniesla slovenské nápevy (Páslo dievča pávy, Orol), ako aj etnické prvky (Postapokalyptická Balada) v originálnych aranžmánoch s momentmi improvizácie. To vyústilo do projektu Bardo, do ktorého zainteresovala multiinštrumentalistu Vladka Mikláša (Katarzia, Bert and Friends, Tryptych) a (doplniť).

Ústrednou témou týchto skladieb je príroda a jej účinok na ľudí. Vychádzajú z textov, ktoré Sisa Fehér napísala v slovenských horách a z transcendentálneho opojenia nad impresiou hmlistých kopcov, neprístupných dolín a nemennej večnosti prírodných úkazov.

Dalibor Kocián opäť vystúpi z jednej zo svojich skladateľských polôh – s ansámblom a speváčkou Katarínou Kurucovou odohrá skladby z  Solar Preludes a Songs of Concealed Amplitude. Tento architekt viacvrstvových štruktúr, ostinátnych rytmov a spektrálnych harmónii prepája blízke podobnosti z elektroniky a súčasnej vážnej hudby. Taktiež má v sebe kus filmovej reči, ktorú na veľkom plátne rozvíja Hans Zimmer.

Filmové asociácie ožívajú aj u Adama Meszároša v projekte Absorver. Hudobník zo sveta počítačových hier so záujmom o technológie a zvukový dizajn prednedávnom vydal rovnomerne nazvané EP.

Festival EX:CLASS bude prístupný pre verejnosť podľa aktuálnych obmedzení a uskutoční sa aj v online priestore ako live stream.

Podujatie z verejných zdrojov podporilo Fond na podporu umenia. 

Vstupenky v predpredaji na tomto mieste.

spot_img