8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
FestivalyFestival koncertného umenia Allegretto oslavuje 25 výročie

Festival koncertného umenia Allegretto oslavuje 25 výročie

large_watermark_vxvvh1ujgtu6o6zrnvnuueoq6otmvx_Allegretto-Zilina

Jubilejný dvadsiaty piaty ročník interpretačného festivalu Allegreto sa uskutoční od trinásteho až do osemnásteho apríla. Na podujatí sa predstavia laureáti renomovaných medzinárodných interpretačných súťaží  z celej Európy.

O samotnej dramaturgii festivalu povedala jeho manažérka Ivana Macariková: Na festival pozývame umelcov, ktorí sú držiteľmi prestížnych svetových hudobných ocenení, ktorí i napriek začiatku svojej kariéry dosiahli obdivuhodné úspechy. Jubilejný 25. ročník festivalu prinesie až 4 orchestrálne koncerty a 2 komorné koncerty. Neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu je aj koncert Laureátov súťaží slovenských konzervatórií za rok 2015.Privítame umelcov z deviatich európskych krajín, samozrejme budeme mať aj domácich zástupcov. Tento rok dávame priestor až 3 slovenských umelcom/telesám – sopranistke Andrei Vizvári, huslistovi Karolovi Danišovi a Mucha Quartet.

Allegretto – short documentary 2014

Hlavným hosťom festivalu bude lotyšský skladateľ Pēteris Vasks, ktorý uvedie v slovenskej premiére dielo Presence, koncert pre violončelo a sláčikový orchester. O účastí skladateľa hovoria organizátori: Sme veľmi radi, že jeden z najznámejších súčasných lotyšských skladateľov Pēteris Vasks prijal naše pozvanie a i napriek svojej pracovnej vyťaženosti príde osobne na slovenskú premiéru svojho diela – Presence – Koncert pre violončelo a sláčikový orchester. Na náš festival sme pozvali aj vynikajúceho lotyšského violončelistu Kristapsa Bergsa, ktorý sa osobne pozná so skladateľom a aktívne s ním konzultoval i naštudovanie koncertu. Ako orchester sa predstaví Sinfonietta Bratislava pod vedením umeleckého vedúceho Pavla Bogacza ml.

P. Vasks – Klātbūtne (‚Presence‘), for cello and string orchestra (Live)

Kompletný program nájdete na stránkach Hudobného Centra, ktoré je organizátorom podujatia. Okrem koncertov sa pripravujú aj dva workshopy pre študentov žilinského Konzervatória a to organový workshop s víťazkou prestížnej Medzinárodnej súťaže ARD v Mníchove – Annou-Victoriou Baltrusch, a workshop s Mucha Quartet zameraný najmä pre študentov sláčikových nástrojov.

spot_img