8.6 C
Slovakia
štvrtok, 18 júla, 2024
spot_img
FestivalyFestivaly komornej hudby lákajú na intimitu

Festivaly komornej hudby lákajú na intimitu

Amateur_music_making

Komorná hudba je pre poslucháčov vďačným koncertným žánrom. Spája v sebe ich túžbu po bezprostrednom kontakte s interpretmi,  ako aj  ich vidieť  na netradičných miestach. Tam, kde je nemožné, alebo finančne náročné, vopchať veľké orchestrálne teleso, sa kvarteto či kvinteto hudobníkov v pohode zmestí. Ak vám teda nelahodí mohutný zvuk veľkých orchestrov, alebo iba máte chuť na niečo intímnejšie, skúste tieto festivaly:

Konvergencie: Už o necelé tri týždne sa uskutoční 17. ročník Medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie. Aj tento rok sľubujú organizátori zaujímavý a nabitý program, ktorý láka na známu holandskú huslistku / violistku Isabelle van Keulen, tá sa predstaví v dvoch programoch ERSCHEINUNG / ZJAVENIE a Tango Plus, kde vzdá hold nesmrteľnému Astorovi Piazzollovi. Časť festivalu bude venovaná nad žánrovému presahu – dvojica Marco Ambrosini (nyckelharpa) a Jean – Louis Matinier (akordeón) sa predstaví v programe, kde sa stretáva stará hudba s tou novou. Bonbónikom bude koncertné uvedenie skladby Atom Heart Mother Suita od Pink Floyd v unikátnom zložení: Talent Transport, spevácky zbor Lúčnica, Michal Bugala a Jozef Lupták. Toto je iba časť programu, o festivale budeme pravidelne informovať.

Muzyka na szczytach: Tento festival sa každoročne odohráva v malebnom meste Zakopane, na hraniciach poľských Tatier, ktoré inšpirovali mnohých poľských skladateľov ako napríklad Karola Szymanowského, Henryka Goreckého či Wojciecha Kilara. V minulosti tu vystupovali také hviezdne formácie ako Kronos Quartet, The King´s Singer, Musagéte Apollon Quartet či Szymanowski Quartet. Časť koncertov je pre verejnosť zadarmo, ale ani tie ostatné nemajú horibilné vstupné.

Muzyka na szczytach – teaser

Artis: O niečo v menšej verzii, zato v samotnom srdci Šariša, sa koná sympatické podujatie, ktoré má za ambíciu prinášať na východné Slovensko komornú hudbu. Bonusom navyše je miesto konania – Ortodoxná synagóga so svojím vzácnym interiérom a krásnymi nástennými maurskými dekoráciami.

Oxford Chamber Music Festival: Britské média si nevedia vynachváliť túto perlu a hoci Brexit zamotal hlavy všetkým naším skeptikom, rozhodne sa nebojte investovať do výletu na tento krásny festival. Jeho patrónkou a umeleckou riaditeľkou je huslistka Priya Mitchell. Toto univerzitné mesto s atmosférou vidieka si pod dojmom Beethovenových sláčikových kvartet ešte viac zamilujete.

Oxford Chamber Music Festival – teaser

spot_img