8.6 C
Slovakia
sobota, 15 júna, 2024
spot_img
FestivalyGarage rock, psychedélie, či elektronika? Čo si vypočuť na tohtoročnom Nouvelle Prague

Garage rock, psychedélie, či elektronika? Čo si vypočuť na tohtoročnom Nouvelle Prague

Americké trio The Coathangers

Po roku tu opäť máme medzinárodnú hudobnú konferenciu Nouvelle Prague. Z jej showcase časti prinášame redakčné tipy na koncerty, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Americké kvarteto Crumb vzniklo iba pred dvoma rokmi, ale za tak krátky čas si stihlo vytvoriť slušnú reputáciu. Sme zvedaví, ako si naživo poradia s navrstveným zvukom gitár a syntetizátorov. Bude to viac než len náhodne zostavená kolekcia psychedelických nápevov?

Crumb – Bones

Momentálne patrí k naším najúspešnejším producentom. K tým experimentálnejšie zmýšľajúcim. Jimmy Pé sa stihol tento rok predstaviť na americkom aj čínskom turné. Nebavia ho floskuly, no zaujíma sa o štýlovo nedefinovateľný fusion s disharmonickými linkami. Takto nejako by sme charakterizovali Jimmyho tvorbu.

Jimmy Pé – PureBeauty

Na poriadne nostalgickú strunu vedia vo svojich skladbách aj v klipoch zahrať poľská skupina Ted Nemeth. Spievajú po poľsky a presne vedia, kedy majú poľštinu zvýrazniť a dochutiť psychedelickým aranžmánom či post punkovou basovou linkou. Ak im to zdravie, chuť a ponorková choroba dovolí, pravdepodobne sa prekoncertujú na tie najprestížnejšie európske festivaly.

Ted Nemeth – Ściany 

Najpochmúrnejšiu hudbu z nášho výberu tvorí litovská formácia Solo Ansamblis. Elektronické pazvuky a harmónie, k tomu krautrockový príval . Dôležité sú aj ich audiovizuálne projekcie s návalmi schizofrenických pocitov sveta Franza Kafky a Salvadora Dalího. Oplatí sa počúvať, oplatí sa pozerať.

Solo Ansamblis – Moteris

Patria k tým najskúsenejším, ktorí vystúpia na Nouvelle Prague. Reč je o americkej garage punk female kapele The Coathangers. Surová energia emancipovaného rock and rollu predžuvaná The Runaways, Bikini Kill a pokračovaním surf projektu Kathleen Hanna The Julie Ruin. Takto znie nevyprchaná energia dozrievania. Vraj najlepšie zažiť naživo.

The Coathangers – Watch Your Back

spot_img