8.6 C
Slovakia
pondelok, 17 júna, 2024
spot_img
FestivalyAlternatíva mnohých podôb - festival Alternativa

Alternatíva mnohých podôb – festival Alternativa

Alternativa patrí k výrazným pražským hudobným festivalom. Zajtra večer sa na ňom predstaví až päť projektov.

Festival Alternativa vznikol v deväťdesiatych rokoch ako odkaz na silnú undergroundovú scénu, ktorá bola v Prahe výrazne prítomná. Etabloval sa a stal sa vyhľadávaným hudobným dobrodružstvom. Zajtra pokračuje druhým festivalovým večerom.

Hudobná alternatíva má mnoho odtieňov. Gitarová či elektronická, improvizačná alebo pevno zviazaná partitúrou. Nie je uzavretým cyklom, ale vzájomne sa inšpirujúcim svetom. Pozorne ju vnímať, či skúsiť na ňu aj tancovať? Mikroskopicky aj makroskopicky pozorovať zvukové zákutia?

Ako hovoria organizátori festivalu Alternativa, ktorý začal 27. októbra a koná sa do 3. novembra, cieľom je predovšetkým oslobodiť sa od zabehnutých konvencií. Týka sa to hudobníkov aj poslucháčov.

Predstaví sa na ňom medzinárodný experimentálno-elektroakustický ansámbel Insub Meta orchestra. Bohatý zvukový aparát podmieňuje živý zážitok. Nabitý zvukovod púšťa do poslucháča množstvo vnemov a impulzov. Improvizačno-kompozičný stav je tu badateľným prvkom.

Insub Meta Orchestra – 12 unissons live 2016

Improvizáciu ako hlavný vyjadrovací prostriedok používa aj slovenský gitarista Ondrej Zajac. Vo svojich skladbách sa zameriava na detaily a až poslucháč v odstupe vníma meniace sa zvukové okolnosti.

Za sólovým projektom Stara Rzeka sa skrýva poľský hudobník Kuba Ziołek. Jeho kompozíciou sú v rozmedzí samoty, ticha a hlučnosti prírodného mystéria smerujúce k zjednoteniu a tým je most k pochopeniu dvoch svetov – civilizácie a odľahlosti. Zaobalené do pesničkárskej psychedélie s náznakmi pagan a black metalu.

Stara Rzeka – W sierpniową noc

Z ďalekej Austrálie priletí skladateľ a multiinštrumentalista Oren Ambarchi. Hudobníkove tóny priletia k poslucháčom skrz jeho gitarové laboratórium. Ambarchiho rukopis môžete počuť aj na nahrávkach kultovej formácie Sunn 0))), alebo pri vystúpeniach s japonským gitaristom Keiji Hainom, s ktorým ho viaže tvrdosť kontrastujúca s melancholickými časťami.

Večer uzatvorí pražský Dead Pigeon Dub s vizualizáciou v podaní VJ Eschera Fuckera.

spot_img