8.6 C
Slovakia
pondelok, 20 mája, 2024
spot_img
FestivalyŽidovský rytmus pretrvávajúci stáročia na KlezMORE Festivale

Židovský rytmus pretrvávajúci stáročia na KlezMORE Festivale

Klezmer je hudobnou identitou, ktorá vás rozcíti aj roztancuje. Unikátnu židovskú kultúru predstaví ďalší ročník festivalu KlezMORE. Od 30. októbra do 9. novembra – medzinárodné projekty a domáci interpreti.  

Kedysi bola Bratislava a Viedeň spojená nielen električkou. Viedla tam dlhočizná cesta tradícií, ktoré tmelili židovskí obyvatelia oboch metropol. Pupočnú šnúru pretrhla vojna, neskôr železná opona a už sa nikdy nepodarilo napevno spojiť toto puto.

Napriek tomu sa na našu spoločnú históriu a etnickú prepojenosť nezabudlo. Z toho vyplynul festival KlezMORE, ktorý iniciovala viedenská strana, kde sa koná už po pätnásty rok. Piatykrát je jeho súčasťou aj bratislavská časť pod patronátom skupiny Preßburger Klezmer Band.

Už zajtra večer (30.októbra o 19.00 v Ateliéri Babylon) otvorí festival slávnostným koncertom pod názvom Wild Klezmer Dance Party naša najvýznamnejšia klezmer skupina, ktorá tento vydala svoj ôsmy album Baladen. Ten je poctou skladateľovi Ben Erezovi Abrahamsonovi a komponistky Beyle Schaechter Gottesmanovej.

Preßburger Klezmer Band – Vigndik a fremd kind

Nezaznejú iba clivé balady, ale aj temperamentné kompozície. Na ne nadviaže medzinárodný projekt You Shouldn´t Know From It zložený z hudobníkov z Lotyšska, Francúzska, Holandska, Švédska a USA, ktorí majú základňu v Berlíne.  Tam tvoria a interpretujú tradičnú židovskú hudbu s tanečným charakterom.

Význačný magazín fROOTS ich označil za autentické teleso. S ich tvorbou sa razom prenesiete na židovskú svadbu a pocítite priateľskú, rodinnú atmosféru precítenú vokálom Sashy Lurje, ktorá zaspievala aj na prvom bratislavskom ročníku festivalu KlezMORE.

You Shouldn´t Know From It – Tants, tants

Ďalší koncert Double Voice and Piano Evening (5. novembra o 19:00 v ZUŠ M. Ruppeldta) bude spojením dvoch spievajúcich klaviristiek. Ruská interpretka Polina Shepherd, rodená Skovoroda ,pochádza zo Sibíra a spieva v jidiš a ruštine. Precítený vokál roztrasie každú notu unikátnym vibrátom majúci korene vo východoeurópskej hudbe a v ruskej ľudovej piesni.

Arménska hudobníčka Karine Sarkisjanová je známa aj ako blízka spolupracovníčka Preßburger Klezmer Band. Predchádza ju lyrický tón, pomalé vykresľovanie atmosféry a jazzové improvizovanie. Ocenil to aj významný americký hudobník Lorin Sklamberg z The Klezmatics, ktorý s ňou spolupracoval.

Preßburger Klezmer Band & Karine Sarksjan – Hoj Nazan

Zavŕšenie festivalu bude temperamentné s odkazom na balkánsku dychovku. Konsonans Retro s bratmi Baranovskými pochádza z malej ukrajinskej dedinky Kodyma. Do dnešných dní neprerušená kontinuita tradícií aj ťažký život v izolovanej obci sa premieta do energickej hudby, ktorá trhá smútok. 

Swiss Radio DRS o ních napísalo, že sú suroví ako kameň, mäkkí ako teplá koža, horiaci ako vodka a nežný ako šepot do ucha. Za ich rôznorodosťou stojí samotný región, v ktorom kedysi žilo viac ako sto etnických skupín.

Aj druhé vystúpenie bude dychovkové. Orkestar Danijela pozostáva zo štyroch mladých, šarmantných dám hrajúcich na akordeón, trúbku, píšťalu, husle, sprevádzaných dychovou a rytmickou mužskou sekciou. Žiaden súboj pohlaví, ale prirodzené dopĺňanie.

Hudobníci sa dôverne poznajú, keďže spolu hrali už ako malé deti. Každý z nich má hudbu v krvi, podobne ako mnoho ďalších Srbov. Nečakajte však žiadnu klasickú dychovku, ale skôr moderný balkánsky fusion s prvkami ska, funk, punk.  Obe formácie vystúpia na koncerte pod hlavičkou (Not Only) Klezmer Brass (09.11. o 19.30 v Spoločenský dom Nivy).

KlezMORE Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a koná sa aj vďaka finančnej podpore Bratislavského samosprávneho kraja, Hlavného mesta SR Bratislavy, Mestskej časti Bratislava – Staré Mesto a SOZA. Partnerom festivalu je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

spot_img