8.6 C
Slovakia
utorok, 18 júna, 2024
spot_img
FestivalyGitarová hudba v rôznych podobách na Szigete

Gitarová hudba v rôznych podobách na Szigete

Zameranie Sziget festivalu na popové a mainstreamové mená sa deje už dlhšiu dobu. O tom, že sa to deje, nie je vôbec pochýb. Stále však v programe nájdeme aj dostatok kvalitnej gitarovej hudby. Dôkazom nech je aj náš výber piatich kapiel, ktoré vystúpia na Szigete 2019.

Silný debut a ešte silnejšie pokračovanie – takto sa prezentovala britská gitarovka Razorlight vo svojich začiatkoch. Ich nahrávka Up All Night z roku 2004 mala silný ohlas. Po desiatich rokoch a dvoch ďalších albumoch sa rozpadli, ale postupne k sebe našli cestu a opäť sa dali dohromady. Na Sziget prídu s novými piesňami z Olympus Sleeping. Svoj výraz rozšírili o nové prvky a štýlovo je to ešte o čosi pestrejšie a zaujímavejšie.

Ešte punkovejšie na to ide Frank Turner a jeho The Sleeping Souls. Frank spája pesničkárstvo s punkovými riffmi. Sám vyrastal na punkových a hardcorových kapelách, ešte viac ho, ale chytila za srdce tvorba Bruca Springsteena. Pomaličky stúpal v povedomí divákov a ocitol sa v pozícii predskokana rôznych známych kapiel ako napríklad Dropkick Murphys. Medzitým tvrdo pracoval na svojej sólovej dráhe – nespočetne veľa koncertov a mnoho štúdiovej práce. Frank dnes nepotrebuje robiť krovie iným. Sám je hviezdou, ktorá bez problémov zaplní klub a nerobí mu problém byť headlinerom na veľkom festivale.

Je to ako plávať v mori a zrazu sa pred vami obrovská vlna. Najprv vás zmätie, no po chvíľke na ňu naskočíte a už sa veziete. Takto po austrálsky by sme mohli charakterizovať austrálsku surf rockovú kapelu Ocean Alley. Sexteto hudobníkov má na konte druhý album, s ktorým prídu na Sziget. Príjemné prekvapenie pre mnohých, ktorí nasadnú na ich vlnu po prvýkrát.

Starí a dobrí známi, ktorí len málokedy sklamú. Klasické indie a dobrá gitarovka, tak to je Franz Ferdinand – milionári z klubu indie rocku. S novým albumom Always Ascending, dokazujú že im to ešte stále šliape. Gitary a elektronika, moderný zvuk aj inšpirácia z minulosti. Sú kapelou, ktorú nepotrebujete dennodenne počuť z rádiá, aj tak sa k vám dostane ich energická a kvalitná hudba.

Uhrančivý vokál, premyslený koncept a zaujímavé texty. Každým albumom posúvajú svoj prejav aj príbeh postavený na science fiction základoch. Obľúbená v zámorí a ešte obľúbenejšia na starom kontinente.  Reč je o americkej kapele Coheed and Cambria, ktorá bude patriť ku gitarovým headlinerom na tohtoročnom Szigete.

spot_img