8.6 C
Slovakia
utorok, 25 júna, 2024
spot_img
FestivalySkepta verzus Desiigner

Skepta verzus Desiigner

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch. Skepta verzus Desiigner.

Na hudobných festivaloch sa do popredia dostávajú hiphopoví umelci. Pharell Williams, Drake či A$AP Rocky, s týmito všetkými spolupracovala ďalšia hiphopová hviezda – britský raper Skepta. Ten kráča v stopách Dizee Rascala a hrdo reprezentuje štýl grime, ktorý sa vyvinul z tanečnej potreby hiphopu. S bratom Jamiem alias Jme založil rodinný podnik – vydavateľstvo Boy Better Know. Ich cesty sa nikdy nerozišli, hoci obaja pracujú na svojich sólových projektoch. Spoločným úspechom bol album Konnichiwa, ktorý získal Mercury Prize a množstvo ďalších ocenení a uznaní. Skepta prináša spojenie ulice a klubov, rovnako silnú kombináciu pouličnej poézie a jej deklamácie.  Vo svojich textoch upozorňuje na sociálnu problematiku, ktorej osveta je poslaním aj festivalu EXIT, kde sa Skepta predstaví v záverečný deň ako headliner hlavného pódia.

Skepta

žáner: grime, UK Garage

kde ho zažijete: EXIT 2019

Skepta – Shutdown

 

V ten istý večer vystúpi na hlavnom pódiu aj americký MC Desiigner. Geografickým značením patrí pod East Coast, ale on sám sa inšpiroval trapom, ktorý pochádza zo southern hiphopu. Reprezentuje mladú generáciu, ktorá sebavedome vzala hiphop to trapových vôd. Desiigner „utopil“ všetky vokálne maniere v presne načasovaných kadenciách a v prehnaných výslovnostiach. Urobil tak už vo svojom najväčšom hite. Keď si dáte do Youtube vyhľadávača slovíčko panda, nevyskočí vám hneď toto roztomilé zvieratko, ale Desiignerov hit, ktorý pokoril hranicu 500 miliónov videní. Do svojej stajne G.O.O.D ho upísal Kanye West a teraz sa očakáva, ako sa bude ďalej rozvíjať najväčší hiphopový talent americkej scény.

Desiigner

žáner: hiphop, trap

kde ho zažijete: EXIT 2019

Desiigner – Panda

spot_img