8.6 C
Slovakia
utorok, 28 mája, 2024
spot_img
FestivalyŽižkovská Noc 2019 začína už tento štvrtok

Žižkovská Noc 2019 začína už tento štvrtok

autor: Mária Lišková

Pražská štvrť Žižkov môže znamenať pre každého niečo iné. Špinu, super podniky, rozkopané cesty či stále viac rozmáhajúcu sa gentrifikáciu. Každý rok počas troch marcových dní ale znamená pre všetkých jedno a to isté. Kultúru.

Tá sa už po deviaty raz rozloží po kluboch, hospodách, kaviarňach, v divadle a tento rok napríklad aj v kine, v kostole, v byte či coworkingu. Mestský festival ako ho nepoznáte, alebo lepšie povedané, ako by ste si ho ani nedokázali predstaviť.

Deviaty ročník ponúkne prierez českou aj zahraničnou hudbou toho najširšieho žánrového spektra. Od popu až po pornofolk. Predstavia sa poprední súčasní reprezentanti už celkom populárnej alternatívy ako napríklad Midi Lidi, PSH, Katarzia, Emma Smetana, N.O.H.A, Leto s Monikou, Ventolin.

Ďalej všetky aktuálne objavy českej scény – Margo, Čáry Života, Market, Bert and Friends a mnohí iní. Početné zastúpenie budú mať na ŽN aj punk, hardcore či rap. Okrem iných vystúpia aj Beton, Mucha, Adacta, RozpoR, WWW, Karaoke Tundra, Stříbrný Rafael. Hlavným zahraničným ťahákom bude tento rok The Bug z Británie. Dubstepový inovátor, ktorý za svoju dlhoročnú kariéru dokázal prelínať svoje žánrové zaradenie industriálnymi, dronovými či dancehallovými prvkami, sa tentokrát v Prahe predstaví spolu s rapperkou Miss Red.

Ventolin – Disco Science

Okrem hudby si bude môcť návštevník do sýtosti užiť aj divadlo, literatúru, workshopy a prednášky, napríklad na témy kritickej situácie bývania, o architektúre či aktivizme v súčasnom Maďarsku. Veľkú časť hudobného programu dostali tento rok na starosť jednotlivé promotérske kolektívy. Svoje samostatné scény budú kurátorovať napríklad časopis Fullmoon s Heartnoize a promotérske zoskupenia Jednota či Na Scénu.

Vlastnú scénu pripravujú tento rok aj brnenská Praha v Brne či bratislavská Fuga. Žižkovská Noc prvýkrát ovládne aj nový, prednedávnom otvorený pražský priestor Fuchs2, ktorý sa za svoju krátku existenciu stihol zapísať na mapu mnohými pamätnými akciami. Dohromady si bude môcť návštevník počas troch dní vybrať tento rok z vyše 500 vystúpení na 60 scénach.

spot_img
Predchádzajúci článok
Ďalší článok