8.6 C
Slovakia
sobota, 22 júna, 2024
spot_img
FestivalyZaujímavostí zo života Jeffa Millsa

Zaujímavostí zo života Jeffa Millsa

Producent Jeff Mills má vo svojom umeleckom živote niekoľko míľnikov, ktoré poznačili ďalšie smerovanie elektronickej tvorby. Tento priekopník techno music a veterán elektronickej hudby má na svojom konte hneď niekoľko zaujímavých projektov.

01) Jeff Mills s obľubou spolupracuje s veľkými orchestrami. Bol prvým producentom, ktorý začal robiť podobné projekty. Hneď prvý koncert s Montpelier Philharmonic Orchestra sa zapísal do histórie elektronickej hudby. Nasledovali vystúpenia s Melbourne Symphony Orchestra a do tretice s BBC Symphony Orchestra.

02) Ďalšími nezabudnuteľnými okamžikmi sú jeho live sety v Le Louvre. V parížskom múzeu sprevádzal film Life to Death and Back, ktorý sám režíroval aj si k nemu napísal scenár. Tento projekt je výsledkom jeho rezidenčné pobytu v slávnom parížskom múzeu. Reflektoval ním staroegyptský pohľad na život a smrť.

03) Spolupracoval s rôznymi umelcami a v roku 2015 vytvoril zaujímavý projekt s Tony Allenom. Dvaja priekopníci tanečnej hudby v ňom vzdali hold techno hudbe a afrobeatu. Hoci bol výsledok mierne rozpačitý svojou monotónnosťou, pochodili s ním celý svet a tie najdôležitejšie hudobné festivaly.

04) Hlavným hudobným nástrojom Jeffa Millsa je legendárny bicí automat Rolang TR-909. S ním definoval zvuk detroitského techna a sprevádza ho od jeho začiatkov až do dnešných dní.

05) Hoci je Jeff Mills vnímaný ako sólista, angažoval sa aj v umeleckom kolektíve Underground Resistance. Partia okolo Mika Banksa sa na verejnosti prezentovala ako revolučná hudobná garda, ktorej cieľom bolo pozdvihnúť hlas černošských umelcov. Združenie opustil po dvoch rokoch a vydal sa na sólovú dráhu.

Elektronický producent Jeff Mills vystúpi v lete na festivaloch Pohoda (11.-13.07.2019) a EXIT (04.-07.07.2019).

spot_img