8.6 C
Slovakia
štvrtok, 23 septembra, 2021
spot_img
spot_img
FestivalyZaujímavostí zo života Jeffa Millsa

Zaujímavostí zo života Jeffa Millsa

spot_img

Producent Jeff Mills má vo svojom umeleckom živote niekoľko míľnikov, ktoré poznačili ďalšie smerovanie elektronickej tvorby. Tento priekopník techno music a veterán elektronickej hudby má na svojom konte hneď niekoľko zaujímavých projektov.

01) Jeff Mills s obľubou spolupracuje s veľkými orchestrami. Bol prvým producentom, ktorý začal robiť podobné projekty. Hneď prvý koncert s Montpelier Philharmonic Orchestra sa zapísal do histórie elektronickej hudby. Nasledovali vystúpenia s Melbourne Symphony Orchestra a do tretice s BBC Symphony Orchestra.

02) Ďalšími nezabudnuteľnými okamžikmi sú jeho live sety v Le Louvre. V parížskom múzeu sprevádzal film Life to Death and Back, ktorý sám režíroval aj si k nemu napísal scenár. Tento projekt je výsledkom jeho rezidenčné pobytu v slávnom parížskom múzeu. Reflektoval ním staroegyptský pohľad na život a smrť.

03) Spolupracoval s rôznymi umelcami a v roku 2015 vytvoril zaujímavý projekt s Tony Allenom. Dvaja priekopníci tanečnej hudby v ňom vzdali hold techno hudbe a afrobeatu. Hoci bol výsledok mierne rozpačitý svojou monotónnosťou, pochodili s ním celý svet a tie najdôležitejšie hudobné festivaly.

04) Hlavným hudobným nástrojom Jeffa Millsa je legendárny bicí automat Rolang TR-909. S ním definoval zvuk detroitského techna a sprevádza ho od jeho začiatkov až do dnešných dní.

05) Hoci je Jeff Mills vnímaný ako sólista, angažoval sa aj v umeleckom kolektíve Underground Resistance. Partia okolo Mika Banksa sa na verejnosti prezentovala ako revolučná hudobná garda, ktorej cieľom bolo pozdvihnúť hlas černošských umelcov. Združenie opustil po dvoch rokoch a vydal sa na sólovú dráhu.

Elektronický producent Jeff Mills vystúpi v lete na festivaloch Pohoda (11.-13.07.2019) a EXIT (04.-07.07.2019).