8.6 C
Slovakia
streda, 19 júna, 2024
spot_img
Festivaly„Herr Franz Kafka“ v podaní Kafka Band na festivale BRaK

„Herr Franz Kafka“ v podaní Kafka Band na festivale BRaK

Otváracím koncertom oceňovanej skupiny Kafka Band začne šiesty ročník BRaK – Bratislavský knižný festival.

Dňa 16. mája sa roztvorí opona Mestského divadla P.O. Hviezdoslava. Na javisko sa postaví sedem muzikantov, ktorí „prerozprávajú“ zhudobnený príbeh Kafkovho alterega K. Za kapelou Kafka Band stoja rôznorodí českí umelci, ktorých spojila fascinácia literárnym dedičstvom Franza Kafku. Preniknúť do jeho sveta pritom nie je vôbec jednoduché. Hoci jeden z najvýznamnejších a najvýraznejších spisovateľov 20. storočia intenzívne načerpával všetky podnety zo svojho okolia, cítil, že je outsiderom. Túto dvojznačnosť transformoval do svojho diela. Jeden úryvok vo vás vyvoláva smiech, aby ste už za pár odsekov pocítili úzkosť a strach.

Interpretovať Kafku sa dá tisíckami spôsobov. A čo takto hudbou? Literát Jaroslav Rudiš (U-Bahn a The Bombers) a komixový kreslič Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 (Priessnitz) na to najskôr išli dramatizáciou textu. Pri prezentácii úspešného komiksu Alois Nebel nacvičili zopár piesní z Kafkovho románu Zámok.

Kafka Band – Grab

Verejnosti sa tento nápad zapáčil a hudobníci pod hlavičkou Kafka Band nahrali album Das Schloss. Po piatich rokoch im teraz vyšla druhá doska Amerika, ktorá je už viac pesničková. Pre Jaroslava Rudiša to bola osobná záležitosť. Zistil, že jeho predkovia odišli za oceán obdobne ako hrdina Kafkovho románu. Hľadanie bezpečných prístavov a ukotvenie v novom svete je stále aktuálna téma. Kafka Band to chceli preniesť aj do nových skladieb. Prvý album od toho druhého odlišuje moment aktualizácie. Kým na tom prvom pracovali ešte iba s akustickými nástrojmi, teraz sa viac pohrali s elektronickými aranžmánmi. Preniesli tak kafkovského ducha do 21. storočia.

To, že je Kafka Band unikátnym projektom, ocenili aj v Nemecku na koncertnom turné kapely. V rámci neho zahrali aj na prestížnom literárnom festivale v Lipsku, ktorý sa skoro skončil veľkým úspechom Jaroslava Rudiša. Jeho prvý do nemčiny preložený román  Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise) napokon nomináciu na víťazstvo v kategórii beletria nepremenil. Spojenie literatúry a hudby sa uskutoční aj na bratislavskom knižnom festivale BRaK, kde Kafka Band vystúpi po troch rokoch. Pôjde o vzácne koncertné vystúpenie, keďže táto kapela grafikov, producentov, hudobníkov a literátov je nesmierne vyťažená a skoordinovať sa popri ďalších činnostiach je nesmierne náročné.

Jaroslav Rudiš a Jaromír 99 sa predstavia aj v diskusii moderovanej ďalším literátom s pozitívnym vzťahom k dobrej hudbe – Michalom Hvoreckým. Festival BRaK z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

spot_img