8.6 C
Slovakia
sobota, 18 mája, 2024
spot_img
FestivalySharpe Festival zviditeľní Bratislavu ľuďom z hudobného biznisu

Sharpe Festival zviditeľní Bratislavu ľuďom z hudobného biznisu

Slovenskej hudbe sa darí a je za tým veľké úsilie a zhodnotený potenciál jednej zaujímavej partie ľudí, ktorí našej tvorbe veria. Organizátori z občianskeho združenia Lala Export sa už dlhšiu dobu snažia informovať o slovenských interpretoch v zahraničí. Spoločne s Pohodou a ďalšími spriaznenými vydavateľstvami ju predstavili v komplexnom celku na tohtoročnom Eurosonicu. Focus na našu scénu vyšiel. Ocenili to nielen domáci Holanďania, ale aj ďalšie zúčastnené krajiny.

Renomovaní odborníci z hudobného priemyslu sa teraz chystajú navštíviť bratislavský showcase festival Sharpe. Predstavia sa ako spíkri na konferencii a pomedzi to budú mať priestor na uzatváranie partnerstiev a vyhľadávanie nových talentov. A to je šanca aj pre slovenských interpretov. Dôležitá kontinuita po Eurosonicu, hoci na Sharpe bude hrať len torzo zo slovenskej výpravy. Príležitosť dostanú aj ďalší, čo je od organizátorov nesmierne sympatické.

Sharpe Festival – teaser 2019

Ako taká konferencia vyzerá? Začína neformálnymi raňajkami, kde si môžete dať kávu a vymeniť prvé vizitky, pozdraviť starých známych a prehodiť pár slov s novými potenciálnymi spolupracovníkmi. Poludňajšie panelové bloky slúžia na výmenu skúseností odborníkov z rôzneho prostredia. Pomôcť by to malo aj samotným interpretom, aby vedeli, čoho sa majú vyvarovať a čo naopak pri svojej prezentácii vyzdvihnúť, keď sa chcú presadiť na takých trhoch ako je holandský, francúzsky, britský (takmer nemožné), ale aj poľský, maďarský, rakúsky, či sa rozhodnú ísť opačným smerom do balkánskych krajinách.

Môžu získať niekoľko cenných rád, napríklad pri príprave koncertného turné, na ktorom netreba nič podceniť, či už dopravu, ubytovanie, ako aj zabezpečenie propagácie od lokálnych médií až po vyjednávanie dobrých podmienok v kluboch. Diskusia môže byť rovnako podnetná aj pre našich promotérov, ktorí sa snažia zaplniť kluby a festivaly.

V záplave konkurencie bohatších bookingových agentúr sú dôležité najmä osobné vzťahy a tie sa na Sharpe budujú vo veľmi príjemnej atmosfére. Pálčivou témou zostáva rozpor, či sa vydať vlastnou DIY cestou, alebo organizovane pôsobiť so štátnou podporou. S druhým rozhodnutím prichádza aj dôvera, že naše hlavné mesto by sa konečne svojou filozofiou mohlo posunúť k modernej metropole s dynamickým nočným (nie však otupeným) životom.

Bratislava sa stáva čoraz zaujímavejšou pre zahraničných interpretov, ktorí sa tu cítia príjemne a berú to ako možnosť hrať pred nadšeným publikom. To sa stále učí chodiť na nové mená, a hoci tento proces bude ešte zdĺhavý, prvý ročník festivalu Sharpe vlial optimizmus. Veríme, že kvalitná a niečím odlišná hudba, vie osloviť zahraničných návštevníkov a vtiahnuť domácich do diania vecí.

spot_img