8.6 C
Slovakia
pondelok, 15 apríla, 2024
spot_img
FestivalyIdles verzus Slaves

Idles verzus Slaves

Rozdiely, súvislosti a vzájomné inšpirácie budeme hľadať v novej sérii článkov, v ktorých porovnáme vždy dvoch interpretov oznámených na tohtoročných festivaloch.

Pochádzajú z rodiska triphopu a d-beatu a oboje tak trochu rezonuje v ich piesňach, hoci oni s týmito štýlmi vôbec nesúvisia. Fanúšikovia Massive Attack by ocenili skľúčenosť a stiesnenosť, priaznivcom Discharge by sa zase páčila ich agresia. Idles sú novodobými nositeľmi punk rockových myšlienok zvukovo mixnutým s metalom. Líder Joe Talbot je citlivý človek, ktorého osobný život sa prirodzene mieša do tvorby. Na albume Brutalism sa vyrovnal s úmrtím svojej mamy. Vo videoklipoch skupiny Idles vidíte, že im hranie na playback nevyhovuje a zo štúdia sa rýchlo náhlia, aby sa na koncertoch mohli utrhnúť z reťaze, ktorá im je prikrátka.

Idles

žáner: punk rock / garage punk

kde ich zažijete: EXIT Festival

Idles – Mother

Kým surový Idels šliapu ako pätica, Slaves na to idú iba vo dvojici. Debut Are You Satisfield sa musel páčiť aj starým pankáčom. Energia, nihilizmus a rocková špina pokračuje tam, kde skončili The Clash či Sex Pistols. Mnoho dvojíc rýchlo vyhorí, predsa len tých kompozičných možností nie je veľa, ale Slaves sú momentálne na vrchole. Prioritou sú koncerty, ktoré zaujmú od začiatku až po koniec, čo býva u týchto kapiel skôr výnimka. V skladbách prekvitajú jednoduché melódie, ale aj o tom je rock a o tej špine zase punk rock. Robiť si veci po svojom, kašľať na pravidlá, porušovať ich a vytvárať vlastné, ktoré by mohli rozvíjať na ďalších albumoch.

Slaves

žáner: punk rock / garage punk

kde ich zažijete: EXIT Festival

Slaves – Cheer Up London

spot_img