8.6 C
Slovakia
piatok, 19 apríla, 2024
spot_img
FestivalyINOTA – festival digitálneho umenia v bývalej najväčšej maďarskej elektrárni

INOTA – festival digitálneho umenia v bývalej najväčšej maďarskej elektrárni

INOTA je nový festival digitálneho umenia, ktorý sa uskutoční 31. augusta – 3. septembra v opustenej elektrárni pri mestečku Veszprém. Počas štyroch dní sa predstaví až sto zahraničných umelcov a štrnásť svetelných inštalácií.

Robiť festival v industriálnych priestoroch nesie veľké úskalia, ale keď sa výsledok podarí, tak ide o neopakovateľnú atmosféru. V Berlíne sa podarilo efektívne využiť bývalé fabriky a továrne (Kraftwerk) na priestory slúžiace umeniu aj na tanečné kluby (Berghain). S podobou ambíciou a čiastočne aj s programovým zameraním sa uskutoční nový festival INOTA – od 31. augusta do 3. septembra.

Udomácni sa v bývalej elektrárni Inota – neďaleko maďarského mesta Veszprém. Priaznivci dark turizmu toto miesto pravdepodobne dobre poznajú – opustená elektráreň, ktorá kedysi zásobovala Budapešť, navrhnutá dvojicou architektov László Heller a László Forgó, po ktorých je pomenovaný systém turbín nachádzajúcich sa po celom svete: The Heller–Forgó system.

Na najväčšej konferencii o digitálnom umení a tanečnej elektronickej hudbe, Amsterdam Dance Event, sa každý rok spomína, aké nesmierne dôležité je hľadať nové spôsoby, ako prinavrátiť spustnutým miestam nový zmysel. Organizátori festivalu Inota využijú značnú časť bývalej elektrárne, kde sa budú odohrávať performence, koncerty, diskusie, parties a umiestnené tam budú aj svetelné inštalácie od umelcov zo šiestich krajín.

Program mieri na podobný typ festivalového publika ako ADE, CTM Festival, REWIRE, ako aj pražský Lunchmeat, ktorý bude mať zastúpenie v podobe autorského projektu Nivva od dvojice Aid KidZuzana Šlechtová Nivva. Aj mnohí ďalší účinkujúci z pilotného ročníka si dávajú záležať na kvalitné a inovatívne audiovizuálne spracovanie ako napríklad Max Cooper, Forest Swords, Slikback & Weirdcore či David Avery.

Omnoho ďalej zašiel Robert Henke, keď prepojil starú technológiu so svojím konceptom The CBM 8032 AV, v ktorom pre vytvorenie synchrónneho obrazu aj zvuku použil staré počítače z osemdesiatych rokoch. Tvrdé tanečné beaty zaznejú od Oscara Mulera, KI/KI, Lewisa Fautziho a ďalších producentov a DJ´s. Jedným z vrcholov festivalu bude koncert klaviristu a producenta Nilsa Frahma, ktorý predstaví svoj nový album Music For Animals pri západe slnka.

spot_img