8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
FestivalyJazzoví emigranti, slovenský folklór i Čekovská v Čakárni, taká bude dokumentárna sekcia...

Jazzoví emigranti, slovenský folklór i Čekovská v Čakárni, taká bude dokumentárna sekcia na Cinematiku

maxresdefault

Kúpele a filmový festival? Takáto kombinácia je veľmi lákavá. V prostredí kúpeľného mestečka Piešťany máte dostatočne vybudované zázemie, počínajúc od kinosál, ubytovacích priestorov a končiac sprievodným programom, takže pokiaľ vás omrzia filmové projekcie využijete čo mesto ponúka, alebo naopak, keď dostanete chuť na filmovú kultúru po liečebných procedúrach, tak zájdete až do šiestich premietacích miest. Tam máte na výber z takmer zo sedemdesiatich titulov. Medzinárodný filmový festival Cinematik sa uskutoční od 13. do 18. septembra.

Vyberáme tri tipy zo súťažnej sekcie celovečerných slovenských dokumentárnych filmov:

Para nad riekou – Mimoriadne sugestívny dokument, pri ktorom neviete či máte plakať, alebo sa smiať. Traja emigranti zasvätila celý svoj život jazzu. Ten im dával, ale aj bral. Laco Déczi, Ľubomír Damaškovič a Ján Jankeje odišli za lepším životom do zahraničia a dvojica režisérov Filip Remundy a Robert Kirchhoff sa prišli teraz za nimi pozrieť na prahu staroby. Tragikomické momenty sú šperkované výnimočnou hudbou. Vo filme sa divák stretne aj s ďalšími zaujímavými postavami svetového jazzu, ako je napríklad Ray Stephen Oche.

Para nad riekou – trailer

Čakáreň – Ľudia neznášajú čakanie a pritom si neuvedomujú, že je to často krát jediný okamžik, kedy sa môžu poriadne zamyslieť nad svojím životom, skutkami a pohnútkami. V hlavách siedmich žien víria myšlienky počas ich čakania v čakárni na vlakovej stanici. Fikcia sa spája s dokumentárnymi postupmi a štýlové zábery sú ozvláštnené atmosférickou hudbou skladateľky Ľubici Salomon-Čekovskej.

Čakáreň – trailer

Zem, ktorá hľadá svoje nebo – Folklórna hudba tíší a prináša i búrku v sociálnom dokumente o realite našich obcí a dediniek. Režisér Erik Praus si vybral Horehronie, aby skúsil priblížiť neľahký život ľudí, ktorí si nemohli vybrať, kde sa narodia, ale ktorí mohli ovplyvniť svoj osud. Akým smerom, to ukáže až jeho koniec.

Zem, ktorá hľadá svoje nebo – trailer

spot_img