8.6 C
Slovakia
piatok, 23 apríla, 2021
Festivaly Jesus and Mary Chain po návrate na scénu vystúpia na Pohode aj...

Jesus and Mary Chain po návrate na scénu vystúpia na Pohode aj Exite

img_0862

Škótska alternatívna rocková kapela Jesus and Mary Chain sa vracia na hudobnú scénu. Po devätnástich rokoch prichádza s novým albumom Damage and Joy. Okrem toho tento rok skupina poteší aj slovenských fanúšikov a vystúpi na festivale Pohoda.

Jesus and Mary Chain založili v prvej polovici osemdesiatych rokov bratia Jim a William Reidovci. Vynikali najmä kontroverzným vystupovaním. Ich koncerty boli kratšie a sprevádzané rozbíjaním nástrojov, aparatúry a iných zariadení na pódiu. U členov kapely nechýbali ani rôzne alkoholické a drogové aféry. Ich debutový album Psychocandy vydali v roku 1985. Pochádzajú z neho single ako Just Like Honey, Never Understand či You Trip Me Up. Nasledovali albumy Darklands (1987) a Automatic (1989), ktoré sa vzďalovali od žánru shoegaze a približovali sa k indie. Štvrtý album Honey’s Dead (1992) získal nomináciu na Mercury Prize. Posledný album Munki vydali v roku 1998. Konflikty bratov Reidovcov vyústili až do rozpadu kapely. Činnosť obnovili po desiatich rokoch, no na vydanie nového albumu čakali až doteraz. Okrem intenzívneho koncertovania medzitým vydávali reedície, výberovky a kompilácie, ktoré mali u fanúšikov veľký úspech.

Jesus and Mary Chain – live OFF Festival 2014

Ich siedmy štúdiový album s názvom Damage and Joy vyšiel 24. marca tohto roka a dostal pozitívne ohlasy. Produkoval ho Martin Glover prezývaný Youth, ktorý hráva napríklad s Paulom McCartneym a produkoval albumy kapelám ako The Verve a U2. Nové skladby dopĺňa štvorica vokalistiek Sky Ferreira, Isobel Cambell, Linda Cox a Bernadette Dennin. Už minulý rok zverejnili prvý singel z albumu s názvom Amputation.

Jesus and Mary Chain – Amputation

Jesus and Mary Chain sú práve na turné po Spojených štátoch amerických a po Európe. Pred pár dňami oznámili organizátori festivalu Pohoda, rovnako aj festival Exit, že ďalším menom line-upu tohto ročníku budú práve Jesus and Mary Chain. Líder kapely Jim Reid v rozhovore naznačil, že na koncetoch nebudú hrať iba skladby z nového albumu, ale budú sa vracať aj k starším hitom.