8.6 C
Slovakia
nedeľa, 21 júla, 2024
spot_img
FestivalyKlasikou naprieč Nitrianskym krajom - Pro Musica Nostra Nitriensis

Klasikou naprieč Nitrianskym krajom – Pro Musica Nostra Nitriensis

Pokračovanie festivalu Pro musica nostra prenesie priaznivcov klasickej hudby zo Žilinského do Nitrianskeho kraja. V historických pamiatkach sa uskutočnia koncerty slovenských a zahraničných umelcov. 

Organizátori festivalu (Hudobné centrum) Pro Musica Nostra Nitriensis vybrali päť miest, ktoré vytvárajú pomyselnú historickú križovatku Nitrianskeho kraja. Kde početné vinice, kláštory s mystickou atmosférou, nádherné zámky a hrady tvoria atraktívne prostredie pre domáci aj zahraničný turizmus. Do tohto kultivovaného prostredia sa rozhodli zasadiť koncertnú produkciu, ktorá tu má svoje historické opodstatnenie.

Šľachtický rod Apponyiovcov mal k hudbe  vrelý vzťah. Dôkazom je ich rodinná hrobka v Oponiciach, ktorá bola zhotovená tak, aby do nej prenikal zvuk organa vyrobeného na príkaz Žofie – manželky Júliusa Apponyiho. V renesančnom kaštieli, kde šesť storočí rod prebýval, začína festival, na ktorom sa predstavia interpreti zo Slovenska aj zahraničia. Otvárací koncert (26. september o 18:00) bude netradičným dialógom medzi harfou – v podaní Kataríny Turnerovej  a violončelom – v interpretácii Eugena Procháca. Zaznejú diela od Anonia Vivaldiho, Marcela Tourniera, Davida Watkinsa, Maurica Ravela a ďalších skladateľov.

Aj ďalšie miesto pripomenie významnú osobnosť pôsobiacu v nitrianskom regióne – riaditeľa banky a podporovateľa umenia Grófa Imre von  Abalehotu Arpassyho. Architekti Leopold Bauer a Ján Tomaschek mu navrhli rodinné sídlo – dnes známe ako Zámok u Grófa. Rešpektovaný komorný súbor Mucha Quartet v ňom (27. september o 18:00) predstaví tvorbu dvoch rovesníkov – Jána Levoslava Bellu s prienikom ich uvádzaných sláčikových kvartet.

Ján Levoslav Bella – Sláčikové kvarteto e mol v uhorskom štýle

Ak by ste sa vybrali desať kilometrov juhozápadne od Nitry, prekvapila by vás dedinka Jarok. Jej dominantnou je Kostol svätého Martina – národná kultúrna pamiatka. Zaznie tam (28. september o 18:00) hudba prevažne z barokového obdobia od skladateľov ako František Xaver Brixi, Georg Philipp Telemann či Johann Sebastian Bach v interpretácii flautistky Moniky Duarte Štreitovej a organistu Mareka Vrábela.

Ďalším duchovným koncertným priestorom bude Kostol sv. Tomáša Becketa (29. september o 18:00), ktorý sa nachádza v Novej Vsi nad Žitavou. Svoj vplyv si tu striedala svetská aj cirkevná moc. Záujmy tu mal Matúš Čák Trenčiansky aj benediktínsky mníšsky rád. Súbor Solamente naturali pod vedením Miloša Valentu a so sopranistkou Helgou Varga-Bachovou sa zamerajú na tvorbu najvýznamnejšieho barokového komponistu pôsobiaceho na území dnešnej Bratislavy Samuela Capricornusa.

Festival Pro Musica Nostra Nitriensis uzavrie vokálny koncert  v Beladiciach (30.september o 18:00), v kaštieli Pustý Chotár vybudovanom podžupanom Tekovskej župy Karolom Jesenským. Ruská sopranistka Zoya Petrova a slovenský basbarytón Gustáv Beláček v sprievode klaviristky Xénie Maskalikovej predstavia známe árie od Wolfganga Mozarta, Vincenzo Belliniho a Johanna Sigismunda Kussera.

Wolfgang Amadeus Mozart – Der Hölle Rache

spot_img