8.6 C
Slovakia
streda, 29 mája, 2024
spot_img
FestivalyTri koncertné tipy na Bratislavské Jazzové Dni 2018

Tri koncertné tipy na Bratislavské Jazzové Dni 2018

Jazzový sviatok, spoločenské stretnutie, koncertné premiéry zahraničných hviezd a tri dni plné intenzívneho počúvania. Bratislavské Jazzové Dni začínajú už tento víkend. Redakcia MusicPress.sk sa teší na celý program a špeciálne upozorňujeme na tri koncerty s aktuálnymi projektmi.

The Manhattan Transfer – V lete sme si ich vychutnali na srbskom Nišville Jazz Festivale, kde odohrali vynikajúci koncert.

Veľké vzory Petra Lipu a jeho splnený sen poteší fanúšikov vokálneho jazzu. Na scéne sú od roku 1969 a inšpirovali zrod stoviek accapela zoskupení po celom svete.

Zostali verný svojmu prejavu, aj keď prichádzalo k fúzii jazzu s rockovou hudbou. Jazzový spev držali v rôznych podobách, či už v swingujúcej podobe, v latinsko-amerických nuanciách alebo v tradičnom jazze. Osemnásobný držitelia Grammy prichádzajú na BJD s novým albumom The Junction.

The Manhattan Transfer – Cantaloop

Stefano Bollani – Vďaka spoluprácam so zahraničnými ambasádami sa darí bookovať európsku jazzovú špičku. Peter Lipa selektuje dopyt európskych muzikantov hrať na našom najväčšom jazzovom festivale a prináša iba tých najlepších.

Takým príkladom je taliansky klavirista Stefano Bollani, ktorý nadviaže na vystúpenie svojho krajana – trúbkára Enricom Ravom. Stefana a Enrica spája dlhoročné priateľstvo a umelecká spolupráca na pätnástich albumoch.

Bollani vystúpi v Bratislave s aktuálnym projektom Napoli Trip, v ktorom prepája barokové hudobné témy z mesta Neapol v jazzovom aranžovaní. Zaznie aj kultový neapolský sextakord?

Stefano Bollani – live 2016

Jamison Ross – Oživenie, omladenie – nutnosť, ale aj reflexia toho, čo sa deje v zahraničí, predovšetkým za oceánom, kde sa zrodila jazzová hudba.

V New Orleans žije Jamison Ross, ktorý búra zaužívaný stereotyp, že bubeníci nevedia spievať. Predsudok, ktorý zbúral už legendárny Buddy Richi.

Výsledkom snáh J. Rossa je album All For One – oslava jazzového mesta New Orleans, soulový nádych a fusion rytmická sekcia, ktorej šéfuje hviezdny bubeník a spevák.

Jamison Ross – All For One

spot_img